Pealinna opositsioon aasta kokkuvõtteks - avalik surve tõi järeleandmisi linnavalitsuse kremlimeelsuses, eestikeelsele hariduse vastu võitlevad linnajuhid endiselt

Uudis
|
16.12.2022

Reformierakonna fraktsiooni esimehe Kristen Michali sõnul on viimase aastaga Tallinnas üht-teist paremaks muutunud, palju tööd on siiski veel ees, et pealinn oleks kodusem ning paremini juhitud. Positiivseks peab Michal keeleoskamatute, Eesti lääneorientatsiooni suhtes ebasõbralike ametnike vabastamist ajakirjanduse ja opositsiooni survel, kogu volikogu kaasatulemist Ukrainat jõuliselt toetava avaldusega ning lasteaiaõpetajate palgatõusu ettepoole toomist. 

“On mitmeid märgilise tähtsusega asju, mis pealinnas opositsiooni poolt tehtud. Ühe märgilise teona saab välja tuua meie eestvedamisel tehtud toetusavalduse Ukraina suunal, mille volikogu ühehäälselt vastu võttis. See avaldus määratles pealinna rahvaesindajate hoiaku tulevikuks nagu printsiibi, et me ei tee koostööd nendega, kes Vene võime kummardavad. Võin öelda, et see on tänaseni valus teema linna juhtivale Keskerakonnale, märgiliselt seetõttu väga vajalik dokument,” märkis Tallinna linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Kristen Michal. 

“Toimetuleku poolelt oleme volikogus pikalt survestanud linnajuhte enda antud lubadust täitma, et eakatele makstav hinnatõusutoetus tõstetaks 200 euroni. Päris lõppeesmärgini ole veel jõutud, aga järgmise aasta algusest tõstetakse see 175 euro peale, mis on oluliselt kiirem kui seda plaaniti. Positiivse sammuna saab veel välja tuua hulga sümbolväärtusega ametnike vabastamist. Granža sai lõpuks riigikeele oskamatuse tõttu ametist priiks, samuti sai ka Tšaplõgin linna palgalt vabaks. Need kaks püsisid ametis Kõlvarti soosingu tõttu ja ilmselt tugeva avaliku surveta taastoodaks endiselt sama väärtusmaailma tema valijatele,” sõnas ta. 

Tallinna linnavolikogu haridus- ja kultuurikomisjoni liikme Õnne Pillaku sõnul on kindlasti üheks märgiliseks saavutuseks sügisel linnapea Mihhail Kõlvartile tehtud ettepanek tõsta 2023. aastal lasteaiaõpetajate ja nende abide palkasid. “Linnavalitsus palgatõusu ideed ka osaliselt toetas, lasteaiaõpetajatel tõuseb palk 1749 euroni ja nende abidel 1050 euroni. Ettepaneku teine pool oli palgatõusu aasta algusesse toomine. Vastupidiselt varasemale on Tallinna järgmise aasta eelarves arvestatud palgatõus aasta algusesse,” kinnitas Pillak.

Fraktsiooni asejuht Sander Andla toob ühe olulise töövõiduna välja volikogu poolt heakskiidu saanud Reformierakonna ettepaneku, millega sooviti lisada linna poolt makstavale ratta toetusele 25-eurone toetus turvavarustuse soetamiseks. “Astusime sammu edasi, et ratta toetus saaks terviklikum, kuid kindlasti tuleb seda veel täiendada, näiteks peaks saama toetust ka kasutatud rataste ostmisel, millele sotsid siiani vastu on olnud. Usun, et ühel hetkel tuleb ka see mõistmine,” sõnas Andla.

“Õnnestumisi sellest aastat on veel mitmeidki, kuid kahjuks on ka asju, mida meil ei ole õnnestunud Keskerakonnale ja Sotsiaaldemokraatidele selgeks teha. Esimese asjana vajab lõppu maksumaksja raha kasutamine enesele kiituse ostmiseks. Linna palgal on jätkuvalt ligi 70 kommunikatsioonitöötajat keskmise palgaga 2058 eurot ja eelarves 3 miljoni eest enesereklaami. Samuti pole eestikeelsele haridusele ülemineku jaoks eelarves sentigi ette nähtud ja endiselt maksavad väikeste lastega pered hariduses kohatasu 854 eurot aastas. Need asjad vajavad muutust,” märkis Michal. 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt