Paet: eurovoliniku võimalikult kiire nimetamine on Eesti huvides

Uudis
|
02.09.2009

Välisminister Urmas Paeti sõnul on IRLi eilse eestseisuse seisukoht eurovoliniku nimetamise küsimuses erakondlik ja Eesti huve mitte kaitsev. Paeti hinnangul on Eesti huvides nimetada volinikukandidaat kiiresti, et saada Euroopa Komisjonis võimalikult hea positsioon. Kallase taasnimetamise korral peab välisminister tõenäoliseks, et Eesti säilitab Euroopa Komisjonis olulise asepresidendi koha.

Paet märkis, et IRLi väide, nagu oleks Euroopa Komisjonis 27 liikmesriigi vahel jagamiseks vaid 15 volinikukohta ning Eesti peaks esmalt endale üldse koha välja võitlema, ei vasta tõele. Paeti kinnitusel on Euroopa Komisjonis tagatud ühele liikmesriigiile välispoliitika kõrge esindajakoht ja kõigile teistele liikmesriikidele volinikukoht. „Küsimus on vaid selles, mis tasemega koha mingi riik saab. Ja see omakorda sõltub just persoonist, kelle vastav riik nimetab ja lähetab. Alles siis algavad läbirääkimised konkreetse koha üle, mitte vastupidi nagu soovitab IRL,” toonitas Paet.

Paeti sõnul on üsna selge, et mida kiiremini Eesti valitsus eurovoliniku kandidaadi nimetab, seda kiiremini saavad alata läbirääkimised võimaliku koha üle ning seda parema positsiooni võib Eesti saada. Tänaseks on juba 11 riiki oma eurovoliniku kandidaadi teatavaks teinud. „Kallase vahetumisel Eesti Euroopa Komisjoni asepresidendi kohta ilmselt püüdma enam suuteline pole,” nentis Paet.

Paeti selgitas, et alusetud on ka IRLi poolt väljendatud kahtlused nagu Euroopa Komisjoni senist presidenti Barrosot ei kinnitataks komisjoni uueks presidendiks. „Juba juunis otsustas Euroopa Ülemkogu ehk Euroopa riigipead ja valitsusjuhid, et Barrosot toetatakse oma praeguses ametis jätkama. Nende seas on Euroopa kõigi suuremate poliitiliste jõudude esindajad, näiteks konservatiivid, sotsiaaldemokraatid ja liberaalid. Otsus Barrosot toetada tehti üksmeelselt,” märkis Paet.

„Samuti ei saa kindlasti nõustuda IRLi seisukohaga, et Euroopa Komisjoni asepresidendi koht, mida Eesti praegune eurovolinik Siim Kallas hoiab, oleks puhtalt administratiivne ning ei võimalda reaalset poliitikat suunata,” lausus Paet.

„Siim Kallas on Euroopa Komisjonis Põhja- ja Ida-Euroopa silmapaistev esindaja, keda hinnatakse just tema uuenduslike initsiatiivide eest põhimõtteliste muudatuste tegemisel Euroopa Liidu suurema läbipaistvuse ja avalikustamise suunal. Samuti on tähelepanuväärne, et Siim Kallas on ainus komisjoni asepresident uutest liikmesriikidest. Kallas on kahtlemata parim kandidaat eurovolinikuna jätkama,” lisas Paet.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt