Meikar: Õiguskomisjon kiitis heaks avaliku koosoleku demokraatliku regulatsiooni

Uudis
|
15.05.2008

Täna Riigikogus toimunud õiguskomisjoni koosolekul leidis toetust Silver Meikari ettepanek lühendada suurte avalike koosolekute etteteavitamise aega seitsmelt päevalt neljale ning mitte nõuda kooskõlastamist väikestelt kogunemistelt.

„Täna kehtiva avaliku koosoleku seaduse järgi peaksid näiteks parki piknikule kogunenud koolilõpetajate koosoleku kooskõlastama,” ütles Meikar. „Muudatusettepaneku jõustumisel tekiks selge regulatsioon, et selliseid kogunemisi registreerima ei pea.”

Oluliseks muudatuseks peab Meikar ka suuremate koosolekute registreerimise aja lühendamise neljale päevale. „See annab kodanikuliikumistele võimaluse märksa kiiremini reageerida maailmas toimuvale, näiteks korraldades korjanduse koos toetuskontserdiga Tiibeti munkade või Birmas looduskatastroofi tõttu kannatavate inimeste toetuseks.” Meikar soovis lisaks loa kaotamist ka spontaansetelt koosolekult, kuid õiguskomisjon seda ettepanekut ei toetanud.

Õiguskomisjoni liige Hanno Pevkur selgitas, et Põhiseaduse § 47 lubab igaühel ilma eelneva loata rahumeelselt koguneda ja koosolekuid pidada. Seda saab piirata vaid riigi julgeoleku, avaliku korra, kõlbluse, liiklusohutuse ja koosolekust osavõtjate ohutuse tagamiseks ning nakkushaiguse leviku tõkestamiseks. „Tänane õiguskomisjoni otsus andis selge vastuse sellele, millal peab avalikuks koosolekuks loa taotlema ja usun, et see muudab kogu avalike koosolekute ümber toimuva oluliselt arusaadavamaks. Siiski on tõenäoline, et komisjon tuleb avalike koosolekute regulatsiooni juurde tagasi üsna varsti, kui Riigikogu saali jõuab teisele lugemisele pikalt vaieldud korrakaitseseadus”, lisas Pevkur.

Pevkuri sõnastatud ettepaneku kohaselt tuleb edaspidi avaliku koosoleku pidamiseks luba taotleda kui koosoleku pidamine nõuab: a) liikluse ümberkorraldamist; b) koosolekut peetakse väljaspool hoonet; c) kogunemise läbiviimiseks on kavas püstitada telk, lava, tribüün, või muu suuremõõtmeline konstruktsioon või d) kasutatakse heli- või valgustusseadmeid.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt