Mart Võrklaev: vaktsineerimata inimeste pandeemia toob vaktsineerimata inimestele piirangud

Arvamus
|
Mart Võrklaev
|
15.10.2021

Mul on halvad uudised vaktsineerimata inimestele. Seoses Eestis leviva koroonaviirusega läheb teie elu sel sügisel kahjuks keerulisemaks. Nii peaminister kui ka teadusnõukoda on välja öelnud, et vaktsineerimata inimestele, kes ei ole viiruse leviku piiramiseks piisavalt samme astunud, tuleks kehtestada täiendavad piirangud. Muide, täpselt sama otsuse tegi eile Läti valitsus.

Miks see on vajalik? Aga seepärast, et vaktsineerimata inimesed haigestuvad Covidisse sagedamini, põevad seda haigust palju raskemalt ja levitavad ka edasi suuremates kogustes kui vaktsineeritud. Meenutan, et üle-eelmisel kevadel oli meil eriolukord ja piiratud meie kõigi liikumisvabadus. Ka möödunud kevadel pidi valitsus uue, Briti tüve tõttu kasvama hakanud nakkuskõvera allapoole pööramiseks riigi lukku panema ja jällegi meie kõigi vabadust piirama. Ilmselt tuleb meil sama teha ka kolmandat korda, aga nüüd ühe suure erinevusega: enda koroonaviiruse vastu kaitsmine vaktsineerimise abil on meil tasuta ja suve algusest saadik kättesaadav igaühele. Tulevikus peame õppima koroonaviirusega koos elama ja ka praegu on meie huvi hoida riiki ja majandust võimalikult avatuna. Seega tulebki kontrollimeetmeid tõhustada just vaktsineerimata inimestele – see on märksa mõistlikum kui olukord, kus piirangud peab kehtestama kõigile.

Kaitsta tuleb just nende inimeste vabadusi, kes on enda ja teiste kaitsmiseks sammu astunud ning ennast vaktsineerida lasknud.

Palju on räägitud, et vaktsineerimata inimeste piirangud on mingi eriti tõsine inimõiguste riive või vabaduse piiramine. Ma pole sellega nõus. Riik astub siin samme selleks, et kaitsta inimeste elu ja tervist, samamoodi nagu on kohustuslik turvavöö või ehitusplatsil kiivri kandmine. Vaktsineerimata vähemus on põhjus, miks me ei saa praegu rääkida riigi avamisest nagu põhjamaades. Ma mõistan, et see pole nende inimeste suhtes lahkelt või empaatiliselt öeldud, aga kahjuks see on nii.

Ja teistpidi, kaitsta tuleb just nende inimeste vabadusi, kes on enda ja teiste kaitsmiseks sammu astunud ning ennast vaktsineerida lasknud. Tean, et paljudel ei ole see otsus tulnud lihtsalt, ja tahan neid enam kui 750 000 inimest tunnustada ja just nende õiguste eest seista.

Millised võiksid need piirangud siis olla? Seda valitsus omavahel arutab, aga loetlen siin mõne variandi, mida võiks teiste riikide eeskujul kaaluda.

Tuleks kaaluda vaktsineerimata inimestele täiendavate liikumispiirangute kehtestamist. Näiteks võiks Covidi tõendit küsida ka kaubanduskeskuste ustel. Kindlasti peaksid kõigile avatuks jääma toidupoed ja apteegid (kus tuleb maskikandmiskohustust ka rohkem kontrollida), kaubanduskeskustes aga saaks sellisel juhul käia ilma maskita. Läti näiteks sellise piirangu just kehtestas.

USAs on vaktsineerimine tehtud kohustuslikuks kõigile keskvalitsuse töötajatele, kaasa arvatud meditsiinitöötajad. Californias on vaktsineerimine kohustuslik õpetajatele. Eestis on see valik jäetud tööandja teha. Mina kujutan ette, et oma töö tõttu paljude inimestega lähikontaktis olevate inimeste puhul on põhjendatud nõuda, et nad oleksid vaktsineeritud. Meenutame kahetsusväärset juhtumit ühest hooldekodust, kus vaktsineerimata töötaja majja toodud viirus tappis hulga seal elavaid eakaid inimesi. Nagu ka sotsiaalkaitseminister on öelnud, peaksid hooldekodudes elajatega kontaktis olijad olema vaktsineeritud.

Koormus meie haiglasüsteemile kasvab ja juba tuleb taas piirata plaanilist ravi. Olukorras, kus paljud inimesed peavad oma puusa- või põlveliigese operatsiooni taas määramatusse aega edasi lükkama, on minu arvates väga põhjendatud öelda, et need vähesed, kes sellele operatsioonile pääsevad, peaksid juba terviseohutuse vaatest olema vaktsineeritud. Õigus selline otsus teha peaks haiglatele jääma.

Me ei kujuta ju ette, et mõni toidukoht teatab, et nende kokad ei pese käsi, sest see piirab nende vabadust.

Ei tohiks olla võimalik olukord, kus mõni ettevõte teatab avalikult, et kuigi valitsus on kehtestanud koroonatõendi kontrollimise nõude, tema seda ei täida. Selline asutus tuleks viivitamatult sulgeda kui terviserisk. Me ei kujuta ju ette, et mõni toidukoht teatab, et nende kokad ei pese käsi, sest see piirab nende vabadust.

Lõpetuseks lugu Iisraelist, kus riigi üks tuntumaid vaktsineerimisvastaseid Hai Shaulian sai koroona, sattus haiglasse ja lõpuks suri nagu koroonahaiged ikka piinarikkalt lämbudes. Sealjuures jäi ta viimase hetkeni kindlaks, et koroonaviirust pole olemas ja valitsus on ta mürgitanud. See näitab, et viirus ei hooli tema tegevuse üle peetud arutelust, vaid liigub lihtsalt inimeselt inimesele. Selle piiramisel tuleb lähtuda teadlaste soovitustest, mitte Facebookis kõige kõvemat häält tegevate inimeste arvamusest. Teadusnõukoda ütles eile, et pooldab karmimaid piiranguid vaktsineerimata inimestele. Kuulame siis, mida nad räägivad.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt