Mart Võrklaev: saame piirangutest loobuda, kui jõuame vaktsineerimisega Põhjamaade tasemele

Arvamus
|
Mart Võrklaev
|
01.10.2021

Kas te teate kedagi, kes pole tuulerõugeid põdenud? Ilmselt üksikuid teate, aga valdav osa inimesi peab paraku arvestama sellega, et ühel või teisel hetkel saab koroonaviirus nad kätte.

USA kuulus immunoloog Anthony Fauci on öelnud, et Covid-19 viirushaiguse levik on jõudnud faasi, kus meil on vaktsineerimata inimeste pandeemia. See tähendab, et vaktsineeritud inimestele on olukord märgatavalt ohutum, kui näiteks aasta tagasi. Vaktsineerimata inimeste jaoks on olukord aga mitmes mõttes ohtllikum.

Nii Eestis kui maailmas näeme seda, et haiglasse sattunute, eriti aga Covidi tõttu surnute seas on suures enamuses vaktsineerimata inimesed. Jah, ka vaktsineeritud inimesed võivad viirust kanda, aga uuringud näitavad, et nad nakatuvad vähem ja olles nakatunud enamasti põevad haigust kergemalt ja nakatavad ise vähem inimesi.

Samal ajal levib üle maailma ohtlik Delta tüvi, mille nakkusohtlikust on võrreldud tuulerõugetega. Kas te teate kedagi, kes pole tuulerõugeid põdemud? Ilmselt üksikuid teate, aga valdav osa inimesi peab paraku arvestama sellega, et ühel või teisel hetkel saab koroonaviirus nad kätte. Ja sellisel juhul ei tea keegi meist, mis edasi juhtub. Jah, võib juhtuda, et põete kergelt, aga võib ka juhtuda, et, hoolimata noorest east ja tugevat tervisest satute haigasse, sest te ei saa enam ilma masinateta hingamisega hakkama. Soovitan lugeda äsja Postimehes ilmunud head reportaaži Lääne-Tallinna keskhaiglast. Tsiteerin:

“Ma olen siin juba mitu kuud raskes seisundis. Väga raskes,” ütleb naine vaiksel katkeval häälel, kuid võtab siis jõu kokku ja ütleb: “Karjun kogu maailmale, inimesed, vaktsineerige ennast! Et te ei satuks sellisesse seisu, nagu mina praegu olen.” Tema sõnul ei tasu mitte mingil juhul kuulata vaktsineerimisvastaseid, mida nad seal räägivad ja mis põhjuseid toovad. “Mina olin rumal, ei kuulanud ennast. Ma karjun, inimesed, vaktsineerige end oma tervise nimel,” ütleb ta, ahastus hääles.

Inglismaal avaldati äsja uuring, millest selgub, et 37% Covidit põdenutel on ka kuue kuu pärast mõni haigussümptom alles – näiteks hingamisraskused, väsimus, raskused mõtlemisega või depressioon. Seda nimetatakse pikaks Covidiks ja mulle tundub see ausalt öeldes palju hirmutavam, kui vaktsineerimisele järgneda võivad haigussümptomid, mis lähevad üle päevaga.

Minu jutu mõte on lihtne: head Eesti inimesed, kes te pole ennast veel vaktsineerinud, kaaluge seda tõsiselt, pidage nõu oma perearstiga või küsige nõu näiteks riiklikult infotelefonilt 1247, kus saab ennast ka vaktsineerima kirja panna. Saame hakata piirangutest loobuma, kui me jõuame vaktsineerimisega tasemele, kus on meie naabrid Põhjamaad – kus on reaalselt vaktsineeritud üle 70% kogu elanikkonnast – meil hetkel 57%.

Hetkel me paraku aga nii kaugel ei ole ja peame piirangutega jätkama, sest nagu näeme ka igapäevasest koroonastatistikast, viirus levib meil veel ikkagi liiga kiiresti. Paraku on selles oma süü vaktsineerimisvastastel, kes levitavad aktiivselt müüte vaktsineerimise ohtlikusest ja väljamõeldud vandenõuteooriaid. Julgeolekueksperdid on ammu näidanud, et nende vandenõuteooriate üheks allikaks on Kremli eriteenistused, kes soovivad Lääne ühiskondi ja liitlassuhteid lõhkuda.

Paraku on see bumerangina veneastele näkku tagasi lennanud, kuna ka sealses ühiskonnas pole vaktsineerimine populaarne, sureb Venemaal alates 15. juulist iga päev keskmiselt 800 inimest – Eesti mõõtmetes oleks see 7-8 koroonasurma päevas, kolmandat kuud järjest.

Ma loodan, et suudame sellist olukorda vältida, aga selleks tuleb meil poliitiline kemplus vaktsineerimise üle kõrvale jätta ja keskenduda sellele, et täna vaktsineerimisotsuses kahtlejad saaksid korrektset informatsiooni ja astuksid selle sammu, mis lubaks meil varsti hakata mõtlema riigi avamise peale.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt