Maris Lauri: erandid lõhuvad hariduse taset

Uudis
|
Maris Lauri
|
13.02.2017

Riigikogu Reformierakonna fraktsioon ootab haridusminister Mailis Repsilt selgitusi, miks muudab valitsus seni kehtinud poliitilist konsensust eestikeelsest gümnaasiumiharidusest ja riigikeelse õppe suurendamisest.

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni aseesimees, endine haridus- ja teadusminister Maris Lauri lausus, et eestikeelse õppe laiendamise vältimatu eeldus on järjepidevus ja üheselt mõistetavad sõnumid riigi poolt.

„Paraku on Keskerakonnast – peaministri ja haridusministri parteilt – tulnud avaldusi, mis seda konsensust vaidlustavad ja 60:40 nõude kaotamist lubavad. Soovime teada, millega põhjendatakse keelepoliitika muutmise soovi ning miks annab Keskerakond eesti- ja venekeelsele auditooriumile keeleõppest vastandlikke lubadusi,“ ütles Lauri.

Endine haridusminister märkis, et gümnaasiumis on liialt hilja hakata õppima eesti keelt.

„Eesti keele õppimisega tuleb alustada võimalikult varakult. Veelgi parem kui jõuaksime sinnani, kus kõik lapsed, olenemata nende kodusest emakeelest, õpivad ühes koolis ja eesti keeles. Kuni me pole sinnani jõudnud, ei tohi praegusest õppekorraldusest gümnaasiumis loobuda – parem konarlik kui täiesti puudulik või olematu eesti keele oskus. Samuti tuleks kiiremas korras alustada märkimisväärselt intensiivsema keeleõppega põhikoolis,“ lisas Lauri.

Fraktsioon ootab selgitusi, miks on haridusminister otsustatud tegeleda üksikute tugevamate gümnaasiumide aitamisega väga kõrge C1 keeletasemeni selle asemel, et keskenduda B2 taseme saavutamisele probleemsetes koolides.

Riigikogu rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd juhtis arupärimises rahandusminister Sven Sesterile tähelepanu vastuolule, kus rahandusminister on avalikkusele öelnud, et üldmaksukoormus käesoleval aastal langeb, samas kui rahandusministeeriumi kinnitusel tõuseb maksukoormus 2017. aastal 0,6 protsendipunkti ehk 35 protsendini SKP-st.

„Ministrilt tahaks teada, kas juba tänavu rekordtasemeni tõusev maksukoormus jätkab kasvamist ka järgmistel aastatel,“ selgitas Sõerd.

Riigikogu Reformierakonna fraktsioon esitab täna valitsuse liikmetele küsimusi kahel arupärimise teemal: haridus- ja teadusminister Mailis Reps annab selgitusi eestikeelse hariduse kohta vene õppekeelega koolides ja rahandusminister Sven Sester maksukoormuse tõusu kohta.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt