Reformierakond seisab selle eest, et maaomanik ei peaks linnale oma kodu omamise eest maksma perioodiliselt tõusvat maamaksu. Vähendame aastaks 2006. maamaksu kaks korda.
Mis on maamaks?
Maamaks on ainuke Eestis kehtiv omandil põhinev maks. Maamaksu kaudu maksustatakse eraomanduses olevat maatükki. Maamaksu määramise aluseks on maa hind (nn maksustamishind).
Kes maksavad maamaksu?
Maamaksu maksavad kõik maaomanikud. Maamaksu maksavad nii eramaja omanikud kui korteri omanikud. Maamaksu ei koguta näiteks linnale kuuluvalt maalt, kalmistute maalt, kirikute ja koguduste pühakodade aluselt maalt, avalikus kasutuses olevalt maalt.
Kui suur on maamaks?
Maamaksumäär on Tallinnas alates 2001. aastast 0,6% maatüki hinnast. Lillekülas näiteks maksab 1200m2 krundiga majaomanik sel aastal maamaksu 2400 krooni. Pärast maamaksu alandamist kaks korda väheneks maamaks 1200 krooni võrra.
Kuidas määratakse maa hind?
Maa hindamist viiakse läbi perioodiliselt. Maa hindamise läbiviimist organiseerib Riigi Maa-amet. Kui hindamise tulemusel selgub, et maa hind on tõusnud, tõuseb ka omaniku makstav maamaks, kui volikogu ei alanda maamaksumäära.
Millal toimus viimane maa hindamine?
Aastal 2001.
Kas Tallinn saab maamaksu vähendada?
Jah, Tallinna volikogule on seadusega antud õigus maamaksu vähendada.
Kas Tallinnas on varem maamaksu vähendatud?
Jah, 2001. aastal vähendas volikogu Reformierakonna algatusel maamaksu 1,2%lt 0,6%le.
Miks peaks maamaksu vähendama?
Omanik on talle kuuluva maa kord juba turuhinnaga välja ostnud. Linnale maksu makstes teeb ta seda justkui veelkord ilma teenust vastu saamata.
Maa hind suureneb ka tänu omaniku tehtud parendustele – maa korrastatakse, rajatakse kommunikatsioonid jne. On ebaõiglane, et maaomanik peab tänu enda tehtud parendustele kallimaks muutunud maalt linnale veel ka tõusvat maksu maksma.
Kes võidaksid maamaksu vähendamisest 0.3%ni maa hinnast?
Majaomanikud, korterite omanikud, kõik maaomanikud.
Kui palju tulusid jääks linnale maamaksu vähendamise tõttu laekumata?
60 miljonit krooni.
Millega laekumata jäävat linnaeelarve tulu kompenseeritakse?
Vähesema kulutamisega. Ebaõiglase maksu kogumise põhjenduseks ei saa olla see, et ollakse harjutud nii palju kulutama. Piisaks, kui kõik linnavalitsus allasutused ja üksused – ametid, linnakantselei, linnaosade valitsused – kärbiksid püsikulusid 2 miljoni võrra.
Maamaks väiksemaks. Kiiremini!