Lauri Luik: Peame igapäevaselt mõtlema sellele, miks peaksid inimesed Läänemaale kolima ning siia oma ettevõtte rajama

Arvamus
|
|
19.09.2014

Riigikogu Reformierakonna fraktsioon külastas sel nädalal Läänemaad. Visiidiga soovisime saadikutele näidata, kuidas läänlastel läheb, millega me tegeleme, mis on meie mured ja väljakutsed ning mille üle uhked oleme.

Kahtlemata on Läänemaal suureks väljakutseks hästi tasustatud töökohad. Uute ettevõtete siia meelitamine ning täiendavate investeeringute maakonda suunamine on eriti olulised.

Neljapäeval külastasime Nõva Päästekomandot, kooli ja sadamat ning Kullamaa Keskkooli ja Koluvere hooldekodu. Läänemaa päästjate, vabatahtlike ja Kaitseliidu esindajatega kohtusime Lääne-Eesti Päästekeskuses.

Haapsallu kavandatav suuremahuline serveripark on kohaliku majanduskeskkonna arendamise ja uute töökohtade loomise kontekstis viimase aja meeldivamaid üllatusi. Kas see siia ka päriselt tuleb, seda näitab aeg. Igal juhul on olulisel kohal konkurentsivõimelise hariduse ja turuootustele vastava täiendkoolituse ning ümberõppe pakkumine. Õnneks on meie haridusvõrgus viimaste aastatega toimunud olulisi arenguid- Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledž, Haapsalu Kutsehariduskeskus ja Läänemaa Ühisgümnaasium on maakonna hariduse lipulaevad, mis tagavad konkurentsivõimelise hariduse.

Reedel tutvusime Haapsaluga. Linnast aitas paremat ülevaadet anda sõit läbi kuurordi tänavate turistirongiga Peetrike, pisut teise vaatenurga alt tutvustas linna aurulaev Kallis Mari. Visiidi teise päeva olulisemateks sihtpunktideka olid Haapsalu Hoolekandekeskus, Iloni imedemaa, Tene Kaubandus OÜ ja Läänemaa Ühisgümnaasium.

Riigi poolt on oluline tagada soodne majanduskeskkond, mille üheks iseloomustajaks on jätkuvalt kahanev maksukoormus ja vähene bürokraatia, et uute töökohtade loomine oleks ettevõtjatele soodsam ja paindlikum ning inimestele jääks rohkem raha kätte. See mõjub ühtviisi nii Ida-Virumaal kui Läänemaal.

Me peame igapäevaselt mõtlema selle peale, miks peaksid inimesed Läänemaale kolima ning siia oma ettevõtte rajama. Kas saaksime omalt poolt pakkuda neile midagi sellist, mida näiteks Tallinnal pole? Meie trumpideks on kahtlemata ilus, puhas ja turvaline elukeskkond, mis meelitab siia ka turiste ehk välisraha, lisaks on meil konkurentsivõimelist haridust pakkuvad õppeasutused ning suhteliselt soodne asukoht. Kindlasti suudame pakkuda suuremat paindlikkust asjaajamisel. Me peame oma trumpe senisest kavalamalt kasutama.

Üheks väga suureks potentsiaalseks trumbiks oleks kindlasti Haapsalu ja pealinna vahelise rongiliikluse taastamine. Pean läänlasena Riisipere-Haapsalu raudteelõigu taastamist äärmiselt oluliseks. Kiire, turvaline ja mugav raudteeühendus võimaldaks inimestel käia tööl pealinnas, kuid samas elada Läänemaal. Kusjuures suure osa kontoritööst saaks tehtud juba rongis. Lisaks avaldaks kaasaegne raudteeühendus suurt mõju ka piirkonna majanduslikule arengule, mis on aluseks uute tasuvate töökohtade loomisele.

Inimeste heaolu, kvaliteetse hariduse ja areneva majanduse alustingimuseks on nii kohalik kui riiklik julgeolek. Kohtumistel kohalike päästjate, vabatahtlike ja kaitseliitlastega saime kinnitust, et riigi julgeolekualane valmisolek on ka Läänemaal heal tasemel. Vabadust ei tohi kunagi võtta iseenesest mõistetavana, seetõttu ongi Reformierakond pannud erilist rõhku sellele, et tagada kaheprotsendine riigikaitsekulutuste tase SKT-st ning suurendada liitlasvägede kohalolekut Eestis. Lisaks saavutada järk järgult suuremat energeetilist sõltumatust. Oleme välja pakkunud mitmeid mõtteid, kuidas meie julgeolekut veelgi suurendada, näiteks riigikaitsegümnaasiumi rajamise idee, sõdurigarantii ja kaitsepalga loomise.

Kui Eestis läheb hästi, siis peab ka Läänemaal hästi minema, muud valikut me endile ei jäta

Lauri


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt