Lauri Luik: Liikumisaasta kevadhooaja avab Haapsalu maanteejooks

Arvamus
|
|
04.04.2014

Juba homme, 5. aprillil algusega kell 11 Haapsalu staadionilt, toimub traditsiooniline Haapsalu10 km maanteejooks, mis peakohtuniku Endel Susi sõnul on kavas olnud juba koguni üle 30 aasta.

Jooks tõotab sel aastal tulla üpris osavõtjaterohke, kuna oma soovist Eesti kevadhooaja esimesest jooksuvõistlusest osa võtta, on teada andnud mitmed treeningrühmad ja mitmekümned jooksusõbrad üle Eesti.

Kõik inimesed on jooksule väga oodatud, eriti läänlased. Kuna igaüks meist võistleb rahvaspordivõistlustel eelkõige iseendaga, siis ei maksa kellelgi rajaletulekut peljata. Kui tuled jooksma, oled juba võitja! Nagu olümpiavõitja Erki Nool armastab öelda: kõige raskem osa trennist on diivanilt püsti saamine.

Haapsalu maanteejooks sümboliseerib Läänemaa pikaajalisi sporditraditsioone. Vaatamata sellele, et mõnel aastal oleme saanud osavõtjaid vaid kahe käe sõrmedel kokku lugeda, on traditsioon endiselt jõus ja näiteks eelmisel aastal oli rajal juba koguni 84 spordisõpra. Seda suuresti tänu meie tublidele spordientusiastidele eesotsas Endel Susiga.

Minu jaoks on see jooks olnud alati ka kevadekuulutaja, sest maanteed on siis juba reeglina lumest kuivad ning lumikellukesed ammu oma pead mullast välja sirutanud. Õhus on tunda kevadet ning viimane aeg on hakata valmistuma rannahooajaks. Kõigile, kel käesoleval liikumisaastal plaan senisest rohkem kehalist aktiivsust üles näidata ja oma tervise eest enam hoolt kanda, on see jooks suurepärane võimalus algust teha.

Haapsalu maantejooksu teeb lisaks pikale eale eriliseks veel seegi, et tegu on IAAF-i esindaja poolt mõõdistatud rajaga, mis täpselt 10km pikkune. Seega, kui keegi soovib teada saada, kui kiiresti ta on võimeline maanteel 10km läbima, on see hea võimalus järgi proovida.

Tõsised jooksumehed uurivad alati enne võistlusi, millise rajaga tegu. Kas on ka palju tõuse, pöördeid, kuidas mängib tuul, milline on rajakate jne. Oma kogemusest võin öelda, et see on üks Eesti paremaid radasid, kus 10km isiklikku tippmarki joosta. Start antakse Haapsalu staadionilt ning rada kulgeb asfaldil Mulla tänavalt raudteejaamani, sealt üle Jaama oja silla mööda maantee ääres kulgevat kergliiklusteed Kiltsi poole. Peale Tina tänavat pööratakse vasakule ning joostakse mööda maanteed kuni Valgevälja karjäärini ning sealt omakorda pööratakse vasakule Haapsalu peale. Rada on tasane ja nö kiire, ainus tõus on viimase kilomeetri alguses, mil joostakse üle „suure trummi“ silla. Finišeeritakse Haapsalu staadionil.

Vähetähtis pole seegi fakt, et Haapsalu maanteejooksul on osalenud mitmed Eesti tippjooksjad. Meestest hoiab rekordit oma käes tänaseni Eesti paremikku kuuluv haapsallane Sergei Tšerepannikov ajaga 32.45, keda selgi aastal rajale ootame. Naistest aga Eesti parim keskmaajooksja Jekaterina Patjuk ajaga 35.47.

Jooksule registreerimine ja numbrite väljastamine toimub Haapsalu Spordihoones 5. aprillil kella 10.00-10.45. Stardimaks on 5 eurot, mis sisaldab peale jooksu ka sauna ja ujula kasutamist.

Tule ise ja võta sõber ka kaasa, anname liikumisaasta kevadhooajale üheskoos kena stardipaugu!

Kohtumiseni rajal!

Lauri Luik
Eesti Koolispordi Liidu president


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt