Olen tänulik Kose Gümnaasiumi abituriendile Hanna Heinnurmele, kes teeb Toidupanga teemal uurimustööd ning uuris minult Riigikogu Toidupanga toetusrühma tegevuste kohta. Siin minu vastused temale, mis annavad meie viimaste kuude tegemistest ülevaate.
Millal, kelle algatusel ning miks moodustati Saadikute Toidupanga Toetusrühm?
2015. aasta sügisel. Võtsin selle asja enda vedada, kuna olen Toidupanga teemadega tegelenud ning mulle läheb korda nende missioon- aidata toita neid, kel endil võimalusi vajaka. Ma näen, et suudan parlamendiliikmena nende tegevusele kaasa aidata.
Millega tegeleb Saadikute toetusrühm peamiselt?
Üldises plaanis on eesmärk toetada Toidupanga tegemisi, seda nii seadusandlikul tasandil (seaduste kohandamine jms) kui ka nö igapäevaelus (läbi vabatahtlike leidmise, kontaktide loomise jms). Lisaks soovime tõsta esile probleemi olulisust, informeerida saadikuid ning Eesti inimesi.
On aga ka mitmeid väga konkreetseid asju, mis vajavad lahendamist:
stabiile rahastamine riigieelarvest, Toidupanga pealao rendiküsimuse lahendamine (täna makstakse renti riigile kuuluvale Hoolekandeteenused ASile), lisarahastuse leidmine (nt hasartmängumaksu nõukogust, euroopa rahadest jm), osapooltevahelise koostöö edendamine (kontaktide loomine ministeeriumi, kohalike omavalitsuste, suuremate jaekaubandusettevõtete jt osapooltega) jne
Millised on hetkesed Toetusrühma saavutused?
Oleme läbi analüüsinud seadusandliku poole, minu üllatuseks annab tänane seadusandlik baas võimalused Toidupangal ilma takistuteta oma tööd teha. Eraldasin nö katuserahadest Toidupanga tegevuste toetamiseks vahendeid, eesmärk on aga tagada stabiilne rahastus. Oleme meedias teemat kommunikeerinud ning omi seisukohti selgitanud. Oleme sel teemal suhelnud minister Tsahknaga ning kavandame rahastamise teemalist laiemat arutelu. Läbi Reformierakonna noortekogu abistame Toidupanka vabatahtlike leidmisel toidukogumiskampaaniatele. Hoiame Toidupangaga igakuiselt kontakti, koostöös Suurbritannia saatkonnaga, kes on võtnud samuti selle teema enda asjaks. Tegutseme selle nimel, et toit jõuaks enamate abivajajate lauale.
Millised on peamised murekohad Saadikute Toetusrühmal seoses Toidupangaga? Kui murekohad/murekohad on olemas, siis milline/millised oleks(id) võimalused, et seda/neid lahendada? Mis on tulevased eesmärgid Saadikute Toetusrühmal?
Täna on peamine küsimus stabiilne rahastamine, millega ka hetkel tegeleme. Mõned suured jaemüügiketid on uuenduste osas (et aidata koguda “parim enne” ületanud toitu) liigselt tagasihoidlikud. Nende julgustamine ja koostööle suunamine on ka üks praegustest väljakutsetest. Suur väljakutse on võidelda toidu raiskamisega kodumajapidamistes. Seda saab teha vaid läbi üldiste ühiskondlike hoiakute parandamise, mis on samuti meie toetusrühma roll.
PS! Siin ka üks mu kirjutis sel teemal, mida soovitan lugeda:
http://arvamus.postimees.ee/3377057/lauri-luik-miks-viskame-nii-palju-toitu-prugikasti
Lisaks ka Õhtulehe selleteemaline lugu: http://m.ohtuleht.ee/718100/prantsusmaa-eeskuju-polegi-nakkav-toiduraiskamise-vastast-seadust-eesti-veel-vastu-ei-vota