Lauri Luik: Ei ole päris ükskõik

Arvamus
|
|
22.09.2016
Laupäeval valime Eestile presidenti. Usun, et saame endile tubli riigipea. Valikut tehes tasub olla hoolas, sest sugugi mitte kõik kaardid laual pole trumbid. On ka jokkereid, kelle tegelikku palet ei pruugita pelgalt teledebattide põhjal teada. 

Kuigi võib tunduda, et presidendi institutsioon on vaid ilus visiitkaart, on selle mõju Eesti tulevikule ja kuvandile välismaal üsnagi arvestatav, ja see loeb palju. Mitte vähem tähtis on presidendi roll ühiskonna liitja, sihiseadja ning hoiakute loojana riigi siseselt, juhina, kelle taha rasketel aegadel koondutakse. Eriti, kui soovime avatud, kasvava heaoluga, eduka ning innovaatlise Põhjala riigi kuvandit edasi kanda.

Seetõttu on presidendikandidaatide kogemused, vaated ja taustsüsteem väga olulised. Olen kõigi siiani välja käidud presidendikandidaatidega ühel või teisel viisil kokku puutunud, jälginud nende väljaütlemisi, käitumist ja suhtumist teistesse inimestesse. Seda nii eelnevatel aastatel kui ka nüüd, kus valimiskampaania on täies hoos. Tean, millised nad on inimestena, milline on nende taust ning suhtlusringkond, milliseid vaateid nad esindavad. Peab ütlema, et kõik on omal moel tublid ja ettevõtlikud eestlased, kuigi mõnda neist presidendina küll ette ei kujuta.

Milline võiks olla Eesti riigipea? Meie President.

Muidugi on see subjektiivne, kuid kujutage kord erinevaid presidendikandidaate esindamas meie riiki ÜRO peaassambleel, kohtumisel USA presidendiga või suhtluses Venemaaga. Kujutlege neid lahendamas suuri kriise, juhtimas riiki katastroofi ajal. Teadvustada maksab ka seda, et president peab omama häid välispoliitilisi ja julgeolekualaseid kontakte, kogemusi ning tunnetust. Inimesed ei tohi oma riigipea väljaütlemiste pärast piinlikkust ega veelgi enam, hirmu tunda. Kujutage kandidaate ette ka meie rahva esindajatena, sihiseadjate ning üldiste hoiakute eestkõnelejatena või näiteks 24. veebruari kõnet pidamas… Ja viimaks, üritage aimata ka taustajõude, kes neid inimesi siiani kujundanud on ning kelle huve nad tegelikult esindavad.

Ei ole päris ükskõik, kes laupäeval presidendiks saab.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt