Laine Randjärv: Valitsus peab kaaluma elatismaksete laekumise tõhustamist

Arvamus
|
27.01.2015

Randjärve sõnul toetab ta täna otsustamisel olevat ettepanekut valitsusele, et kaalutaks võimalusi elatismaksete tõhusamaks sissenõudmiseks ning elatisabi fondi pluss- ja miinuspooli.  

 

„Et keegi ei looks ebareaalseid ootusi, siis toonitan, et täna tehakse ettepanek Vabariigi Valitsusele kaaluda ideed elatisfondist ning kuidas elatisvõlgnikelt nende võlg tõhusamalt sisse nõuda. Reformierakonna fraktsioon on mitmel korral öelnud, et elatise maksmata jätmine ei saa olla auasi. Seetõttu leppisime fraktsioonis kokku vaba hääletuse ning mina kavatsen tänast ettepanekut valitsusele analüüsiks toetada,“ lausus riigikogu esimene aseesimees ning Reformierakonna fraktsiooni liige Laine Randjärv.

„Parempoolse erakonnana peame oluliseks elatisvõlgnike maksma sundimist, mitte käega löömist ja nende kohustuste kõikide ausate maksumaksjate kanda võtmist. Elatisvõlgnike elu ebamugavaks muutmiseks on riigikogus menetluses seaduseelnõu 803 SE, mille plaanime lähiajal vastu võtta. Näiteks võib kohus mittemaksmisel võtta ära juhiloa, relvaloa ning unustada tuleb igasugused toetused riigilt. Ja ka täiturid saavad elatise maksma sundimisel suuremad ülesanded. Lisaks pikeneb elatise aegumine kümnele aastale. Usun, et see on riigipoolne signaal otse võlgnikele ning kui seda jõuliselt rakendada, saab pilt lähiaastatel oleme hoopis teine,“ rõhutas Randjärv.

Taustast:

Täna oli riigikogus arutlusel otsuseelnõu 773 OE Vabariigi Valitsusele ettepaneku tegemiseks töötada välja ja rakendada elatismaksete garanteerimise süsteem, mis nõuaks selle sisse ka elatise maksmise kohustust omavalt isikult.

Riigikogu õiguskomisjoni menetluses olev eelnõu 803 SE, mille menetlust juhib Valdo Randpere, sisaldab muudatusi, mis avaldavad otsest mõju lapse elatise võlgnikele. Üheks suuremaks muudatuseks on kohtu võimalus elatise mõjuva põhjuseta tasumata jätmise korral peatada võlgniku mootorsõiduki juhtimisõiguse,  jahipidamisõiguse ja relvaloa kehtivus.

Kohtutäiturit kohustatakse lapse elatise võlgniku valduses olevaid ruume ja maatükki regulaarsemalt läbi otsima arestitava vara leidmiseks ning selle müümiseks, kui muud täitetoimingud pole pika aja jooksul võimaldanud elatist sisse nõuda.

Uuenduslikuks muudatuseks on isiku sissetuleku suuruse arvestamine selle arestimisel. Lapse elatisnõude aegumistähtaeg pikeneb kolmelt aastalt kümnele.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt