Peaministri kõne pärgade asetamisel Vabadussõja võidusamba juurde 24. veebruaril

Arvamus
|
Kaja Kallas
|
24.02.2022

Austatud Eesti Vabariigi president ja Riigikogu esimees!
Head Eesti inimesed ja Eesti sõbrad!
Soovin kõigile õnne Eesti Vabariigi aastapäeva puhul!

Eestis on täna pidupäev, sest tähistame oma vabadust. Venemaa sõjategevus Ukraina vastu näitab, kui kõrge on vabaduse hind. Seisame kõik koos Ukraina rahvaga. Vabadusekutset ei saa toore jõuga hävitada. Elagu vaba Ukraina!

Täna 104 aastat tagasi sai Eesti tänu meie eelkäijate julgusele ja sihikindlusele iseseisvaks. Veel sama aasta lõpus pandi meie rahva meelekindlus proovile, kui iseseisvuse eest tuli minna Vabadussõtta.

Meenutame, kui erakordsetes oludes see toimus. Vaba Eesti sai kesta vaid loetud päevad, kui juba tuli mobiliseerida sõjavägi ja minna vabaduse eest võitlema. Ja seda ilma korraliku varustuse ja väljaõppeta.

Me ei kõhelnud ega pidanud eesseisvat võitlust suure Vene väe vastu võimatuks. Haarati relvad või mis iganes kätte saadi ja mindi – noored, vanad, mehed, naised. Igaüks leidis viisi, mil moel võitlusesse oma panus anda. See oli võitlus õiguse eest olla vaba. Võitlus õiguse eest ise olla ja ise otsustada.

Just õigust vabadusele ja õigust iseenda teed valida seatakse kahtluse alla Ukrainas. Eesti kuulub vabade riikide perre ja on alati valmis end kaitsma. Eesti seisab ka nende eest, kelle vabadust tahetakse just praegu ära võtta.

Meie esivanemad leidsid endas tahte ja motivatsiooni minna Eesti riigi eest võitlema. Riigi eest, mis oli nii noor, et keegi ei teadnud, milliseks ta kujuneb. Aga eestimaalased uskusid, et võimalus elada vabas ja meie endi kujundatud Eestis on võitlust ja suremist väärt.

Meie rahvas suutiski näiliselt võimatut – me saime vabaks!

Täna mälestame kõiki neid Eestimaa inimesi, kelle pühendumuse ja ohverdustega meie iseolemise õigus Vabadussõjas kindlustati. See oli kogu rahva võit. Me ei unusta teid kunagi.

Suur tänu ka meie sõpradele ja liitlastele, kes täna seisavad vankumatult Eesti kõrval. Tänu teile on Eesti tugevam kui kunagi varem!

Eesti on kaitstud, Eesti on hoitud. Elagu vaba Eesti!


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt