Kalle Laanet: Urmas Reinsalu umbusaldamine on inimeseks olemise küsimus

Kategoriseerimata
|
24.01.2018

Opositsioon eesotsas Reformierakonna fraktsiooniga esitas justiitsminister Urmas Reinsalule 47 riigikogu liikme allkirjaga umbusaldusavalduse.

„Oleme justiitsministrile andnud võimaluse ise tagasi astuda, kahjuks pole Reinsalu valinud riigimehelikku käitumist. Vägivalla vastu ja nõrgema kaitsel olek ei küsi maailmavaadet ega poliitilist eelistust. See on universaalne ja põhimõtteline. Meie umbusaldus Urmas Reinsalule on esitatud hoiaku eest, mis tema ametis on põhimõtteline – vägivalla ennetamise eest vastutav minister lõhkus usaldust, et riik on alati ja kompromissitult nõrgema kaitsel,“ selgitas opositsiooni poolt umbusalduse üle andnud Reformierakonna fraktsiooni saadik Kalle Laanet.

„Eesti Vabariigi justiitsminister, kes vastutab riigis vägivalla vähendamise eest, andis avalikult teada, et ta kahetseb naistevastase vägivalla vastu olemist. Justiitsminister kirjutas need mõtted omal vabal tahtel. Temalt oodatakse vägivalla vähendamise arengukava elluviimise kõrval ka kirjasõna valdamist. Sõnum ei olnud pealtkuuldud või salalindistatud. See oli kirja pandud ning avalikustamiseks saadetud. Urmas Reinsalu on vabandanud sõnastuse, mitte aga sisu eest,“ lisas Laanet.

„Koalitsiooni käitumine saalis on kahetsusväärne ning ärajalutamine või hääletamata jätmine on sama, mis nähes kedagi peksa saamas, pea ära pöörata ja minema minna. Nii ei tehta. Riigikogu saalis antakse eeskuju oma valijatele, Eesti inimestele ning oma lastele. See pole enam poliitiline küsimus, tegemist on inimeseks olemise küsimusega,“ võttis Laanet olukorra kokku.

Seletuskiri Riigikogu otsuse umbusalduse justiitsminister Urmas Reinsalule eelnõu juurde

Avaldame umbusaldust justiitsminister Urmas Reinsalule.
Meie algatuse vahetu põhjus on seisukohavõtt „mõistsin naiste vastase vägivalla hukka, kuid nüüd, tänase kirja valguses, lausa kahetsen seda avaldust.“.

Justiitsminister vastutab vägivalla vähendamise eest ja ei saa kahetseda, et on sõna võtnud vägivalla vastu. Ta ei saa ka olla ühiskonnale ja paljudele isiklikult nii valusal teemal halvustav avalike sõnavõttude suhtes. Ja ta ei saa avaliku pahameele peale arvata, et kellelegi haiget ei teinud. Vägivalla vastase võitluses on sõna tähtis relv ja justiitsministri sõna on erilise kaaluga sest, et kujundab ka õiguspoliitikat.

Kriitika nii opositsiooni, koalitsiooni kui avalikkuse poolt peaks Eesti poliitiline kultuuri juures tähendama vabatahtlikku tagasiastumist. Kuna seda ei juhtunud, peame vajalikuks väljendada oma umbusku Urmas Reinsalu suhtes konkreetsest juhtumist laiemalt ja see puudutab ka tema pikemaajalist tegevust. Me otsustasime jätta selle arutada Riigikogu täiskogule, kuna nagu koalitsioonis, ei lange ka umbusaldajate seas hinnangud igale poliitilistele valikule, sealhulgas Urmas Reinsalu omadele, täiesti kokku. Kuid me oleme ühel meelel, et selguse ja korra loomise asemel on ta segaduse tekitaja ning ei põrku tagasi ka Eesti õigusliku järjepidevuse murendamisest.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt