Kalev Lillo: maksulepped Kesk-Aasia riikidega loovad Eesti ettevõtjatele ekspordivõimalusi

Uudis
|
18.12.2012

Riigikogusse jõudis ratifitseerimiseks „Eesti Vabariigi valitsuse ja Türkmenistani valitsuse vahelise tulumaksudega topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu ratifitseerimise seaduse“ eelnõu. Sellega seoses märgib Eesti ja Türkmenistani parlamentide sõprusgrupi esimees Kalev Lillo, et Kesk-Aasia riikidega majandussidemete arendamise võimalusi ei maksa alahinnata ning parlamendi kohuseks on neid sidemeid oma otsustega soodustada.

“Võib küsida, et kas tasub nii kauge riigiga üldse majandussidemeid edendada, eriti kui kaubavahetuse maht on hüplik ja mitte just üleliia suur. Vastuseks tuletan meelde vanasõna, et parem olgu sul 100 sõpra kui 100 rubla. Toon näite: veidi rohkem kui aasta tagasi ratifitseeriti sarnane leping Kõrgõstaniga. Täna ekspordib näiteks AS Repo Vabrikud Kõrgõstani juba 40 vagunit omatoodangut kuus, mis on Püssis asuva tehase jaoks väga oluline maht,” rääkis Riigikogu liige ja avaldas lootust, et sarnase hüppe suudavad meie eksportijad maksuleppe jõustumisel teha ka  Türkmenistani suunal.

2010. aastal oli Türkmenistan Eesti jaoks 49. kaubavahetuspartner kaubavahetuse üldkäibega 12,95 mln eurot, millest valdav osa läks ekspordi arvele. 2011. aastal oli kaubavahetuskäive ainult 1,17 miljonit eurot, millest eksport moodustas 1,167 miljonit ja import ainult 3000 eurot. 2012. a üheksa kuu andmete põhjal oli Türkmenistan Eesti jaoks 58. kaubavahetuspartner 9 miljoni eurose kaubakäibega.

Topeltmaksustamise vältimise lepinguga luuakse soodsad tingimused riikidevahelisteks investeeringuteks ning inimeste, kaupade ja teenuste vabaks liikumiseks. Eesmärgi saavutamiseks piirab leping tulumakse, mida tuluallikariik teise riigi residentide suhtes võib kehtestada. Samuti kõrvaldab leping rahvusvahelise topeltmaksustamise, mis võib tekkida kahe riigi seaduste koosmõju tulemusena. Eesti ja Türkmenistani topeltmaksustamise vältimise lepingu  kirjutasid alla Eesti peaminister Andrus Ansip ja Türkmenistani asepeaministri ülesannetes olev välisminister Rashid Meredov 28. novembril 2011 Ašhabadis riigivisiidi käigus.

Eestil on kehtivad topeltmaksustamise vältimise lepingud Soome, Rootsi, Taani, Norra, Läti, Leedu, Poola, Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi, Islandi, Tšehhi, Kanada, Ukraina, Saksamaa, Valgevene, Madalmaade, Itaalia, Prantsusmaa, Iirimaa, Ameerika Ühendriikide, Moldova, Hiina, Kasahstani, Belgia, Austria, Armeenia, Malta, Horvaatia, Šveitsi, Ungari, Portugali, Türgi, Hispaania, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Luksemburgi, Gruusia, Singapuri, Kreeka, Aserbaidžaani, Bulgaaria, Makedoonia, Iisraeli, Mani saare, Serbia, Lõuna-Korea, Albaania, Jersey, Araabia Ühendemiraatide ja Indiaga.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt