Riigikogu Eesti-Kirgiisi parlamendirühma esimees Kalev Lillo osaleb sellel nädalal Biškekis lektorina Freedom House’i korraldatavas koolitusprogrammis.
„Viibin Kirgiisi Vabariigis Freedom House kutsel. Freedom House on 1941. aastal USAs asutatud organisatsioon, mis defineerib ennast vabaduste laiendamise sõltumatu valvekoerana maailmas, hindab vabaduse ja demokraatia olukorda maailma erinevates riikides ning aitab siin kaasa arengule. Terve nädala jooksul on meil koos Leedu kolleegi Vytenis Andriukaitisega kümneid kohtumisi Kõrgõzstani parlamendiliikmete ja kodanikeühenduste esindajatega,” rääkis Lillo visiidi eesmärkidest ja kulgemisest.
„Eesti toetab esimese parlamentaarse vabariigi teket Kesk-Aasias. Meie huvi on, et demokraatliku riigikorralduse juurdumine Kõrgõzstanis oleks siinses regioonis teerajajaks ning selle ebaõnnestumine oleks kaotuseks kogu demokraatlikule maailmale,” selgitas Kalev Lillo.
„Toimunud kohtumisel parlamendi asespiiker Asilbek Jeenbekoviga leidis kinnitust, et Eesti- Kirgiisi parlamendi sõprusrühma idee langeb vägagi viljakasse mulda. Täna on nende parlamendil – Zhogorku Kenesh’il sarnased suhted vaid naaberriigi Kasahstaniga. Asespiiker väljendus lihtsalt: milleks leiutada demokraatia ülesehitamisel Kõrgõzstani jalgratast, kui saame selle laenutada Eestist,” kõneles Eesti parlamendi liige. Lillo lisas, et nädala jooksul on ta osalenud kolmes teledebatis, samuti toimus väga huvitav telesild riigi erinevate piirkondade kodanikuühenduste esindajatega.
Lillo märkis, et Kõrgõzstanis on näha: ümberkaudsed mõjuriigid ei oota seal demokraatia võitu. „Samas meenutagem, kuidas ise alustasime ja kui tähtis oli igasugune abi ja toetus. Paljud asjad on muidugi teisiti kui Eestis: oli päris hirmus tunne, kui Baltikumi parlamendi liikmetelt nõuti Kirgiisia parlamendihoonesse sisenemisel telefoni ja passi loovutamist. See on märk, et vaba ühiskonnani on pikk maa minna, kus saame kaasa rääkida. Meie märkuse peale lubati aga järgmisel päeval pass ja telefon enda kätte jätta ning oli tunne nagu oleksime murendanud tükikese demokraatiat piiravast müürist,” jutustas Riigikogu liige.
Eesti on valmis Kõrgõzstani nõustama ja abistama, et selles Kesk-Aasia riigis saaks demokraatlikke reforme läbi viia. Kõrgõzstan on korduvalt rõhutanud, et soovib õppida Eesti kogemustest, kuidas kinnistada parlamentaarset demokraatiat ja õigusriiki. Viimati kinnitas seda mai keskel Eesti välisministri Urmas Paetiga Roomas kohtunud Kõrgõzstani välisminister Ruslan Kazakbajev.