Kalev Kallemets: turumajandus vajab kaitset (Äripäev)

Arvamus
|
29.07.2009

Euroopa poliitikas praegu puhkust ei ole, käib tõsine töö.

Euroopa poliitikas praegu puhkust ei ole, käib tõsine töö. Euroopa liberaalne partei (ELDR) on kujundamas olulisi seisukohti, millel on kaalu, eriti pärast Saksa liberaali Wolf Klintzi määramist Euroopa parlamendi finantskriisi komisjoni esimeheks.

ELDRi majanduseksperdid valmistasid juunis ette partei järgmise kongressi resolutsiooni mustandit ehk fundamentaalset seisukohavõttu. Mul oli võimalus esindada Reformierakonda.

Euroopa poliitiline viisakus takistab kriisi põhjustele osutamist – selle üle tekkis ka vaidlus. Siiski õnnestus fikseerida põhjus: USA ja ELi keskpankade liiga lõtv monetaarpoliitika – liigne rahapakkumine ja liiga madalate intressidega aastatel 2002-2006.

Toetust leidis ka Reformierakonna arusaam, et ümber tuleb vaadata 2005. aastal Prantsusmaa ja Saksamaa nõudel Euroopa Ülemkogus äralahjendatud stabiilsus- ja kasvupakt, mille muudatused võimaldavad erandeid 3% defitsiidi ületamisel. On ilmne, et tänavu ületab enamiku ELi riigi eelarve defitsiit 3%, võlgnevused kasvavad. See kahjustab vältimatult ELi hinnastabiilsust.

Klintzi ja Reformierakonna ettepanek oli, et pakti tuleb muuta nii, et kriteeriumide mittetäitmisel ei otsustaks sanktsioonide üle EcoFin (poliitikutest rahandusministrid, kes seni pole ühtki riiki karistanud), vaid Euroopa Komisjon. Liberaalid on selle poolt, et lisada pakti nõue, et kasvuajal on liikmesriigil keelatud defitsiidis eelarve koostamine. ELDR pooldab ranget kriteeriumide täitmist ja valitsuskulude alandamist.

Reformierakonna meelest peavad liberaalid seisma ühtse põllumajanduspoliitika rahastamise vähendamise ja muutmise eest – seni ligi pool ELi eelarvest moodustav kulu pole efektiivne. See arusaam leidis samuti toetust. Meie põllumees saab selgelt vähem eurotoetusi kui Prantsuse ja Saksa põllumees. CAPi vähendamine on mõjusaim meede ausa konkurentsi tekitamiseks.

Brüsselis kaalutakse tõsiselt ka IMF, WTO ja WB reformi teemat, kuid on ilmne, et kiireid ja tulemusi andvaid muutusi on raske oodata. Üldist toetust omab vaade, millele ka Siim Kallas on osutanud – kuna Doha globaalsed kaubandusläbirääkimised eriti edasi ei liigu, tuleb ELil forsseerida kahepoolseid vabakaubandusleppeid.

Euroopa Komisjon on koostanud mitu finantsvaldkonna direktiivi mustandit, millele oleme koos oma liitlastega valmis sõna sekka ütlema. Tervitaksime siin ettevõtjate panust.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt