Kaja Kallas: Võtan sõnad tagasi, kui Järvik täna lahkub

Arvamus
|
Kaja Kallas
|
13.11.2019

Ütlesin eileõhtuses Aktuaalses Kaameras järgmise lause: “Vaadates kõike seda, mida ta on peaministrina korda saatnud, siis Jüri Ratas müüks Eesti maha esimesel võimalusel, kui ta saaks jätkata peaministrina ja ma arvan, et see ei ole Eesti huvides.“ See lause ärritas Jüri Ratast ja ta nõuab minult avalikku vabandust, sest tunneb, et olen teda süüdistanud riigireetmise valmiduses. Ma ei ole teda süüdistanud riigireetmises, see on Jüri Ratase enda poolt lisatud dramaatika, et juhtida tähelepanu eemale maaeluministri skandaalilt ja siseministri rünnakutelt prokuratuuri suunal. Küll aga on ta oma tegudega näidanud, et peaministritool on talle tähtsam kui ükski põhimõte, väärtus või valijatele antud lubadus.

Meenutuseks – Jüri Ratas ütles enne valimisi oma valijatele, et EKRE-ga ta koalitsiooni ei tee. Või siis, et EKRE väärtustega ta koalitsiooni ei tee, sest tsiteerides Jüri Ratast: “Kui ma ütlesin, et erakond, kes lõikab päid maha, kes ei ole nõus teatud rahvuste või rassidega, see on minu jaoks võimatu nendega ühiselt koostööd teha ja EKRE on tõesti nii öelnud!”. Mis aga juhtus tegelikkuses esimesel tunnil, kui valimistulemus oli selgunud? Jüri Ratas helistas EKRE juhile Mart Helmele, et teha nendega uus valitsus ja kehastus EKRE väärtuste esikaitsjaks. Seega soov jätkata peaministrina oli talle kallim, kui varasemalt antud lubadus või need väärtused, mille eest ta sõnades justkui seisis.

Koalitsioonilepingust on näha, et EKRE saab läbi referendumi platvormi vähemuste ründamiseks ja Isamaa saab pensionisüsteemi lõhkumise, aga mille eest on seisnud Jüri Ratas? Mis on need Keskerakonna valijatele olulised lubadused, mis koalitsioonilepingus kajastust leiavad? Need on kõik ära antud, sest nii saab Jüri Ratas jätkata peaministrina. Kui enne valimisi lubas Jüri Ratas kaitsta pensionisüsteemi lõhkumise eest, siis peale valimisi läheb ta lõhkumisega kenasti kaasa. Kui enne toetas Jüri Ratas apteegireformi, siis peale valimisi läheb ta seda muutma, kuna see on oluline parteisponsoritele. Ikka kõike selleks, et edasi olla peaminister.

Jüri Ratas on sõnades öelnud, et vähemuste ründamine, inimgruppide solvamine ja valetamine on lubamatud. Aga kui seda kõike teevad tema ministrid, siis ta laseb sellel kõigel juhtuda, sest ainult nii saab ta edasi olla peaminister. Meenutuseks EKRE ministrid on ka ametis olles rünnanud naistearste, naisi, teadlasi, õpetajaid, vähemusi jne. Kui solvatakse Eesti rahvale olulist laulvat revolutsiooni, siis ei võta Jüri Ratas midagi ette, sest ründajaks on inimene, kes on garandiks Jüri Ratase jätkamisele peaministrina.

Kui korduvalt rünnatakse õigusriiki, kui ministrid ületavad oma võimupiire (meenutame Elmar Vaheri skandaali või rahandusministri poolt Euroopas oma seisukohtade esitamist Eesti seisukohtade pähe), kui kahjustatakse Eesti välismaist mainet ja seeläbi julgeolekut, kui seatakse kahtluse alla õigusinstitutsioonide sõltumatus, kui seeläbi õõnestatakse usaldust demokraatiasse, kui köetakse üles viha, mis lõhestab ühiskonda, siis Jüri Ratas laseb sellel kõigel sündida, sest ründajateks ja vihaõhutajateks on inimesed, kes võimaldavad tal jätkata peaministrina.

Kui ministrid järjepanu valetavad ja need valed tulevad päevavalgele, kui valetamisest on saanud valitsuse liikmete argipäev, siis vabastab Jüri Ratas ministri ametist ainult siis, kui see EKRE juhtidele sobib, sest nemad tagavad sellele, et Ratas saab jätkata peaministrina.

Kui tuleb välja, et üks minister on tegutsenud oma lapsepõlvesõprade huvides eelistades avalikele huvidele erahuvisid ning seeläbi võib riigile tekkida kahju 1,1 miljoni euro ulatuses, siis Jüri Ratas saab aru, et asi on paha ja tõsine, sest sellele on korduvalt tema tähelepanu juhitud. Aga kui EKRE juhid esitavad ultimaatumi, et sellise ministri vabastamine toob kaasa ka Jüri Ratasele peaministritooli kaotuse, hakkab Jüri Ratas kiiresti otsima võimalusi, kuidas võita aega (tehti uurimiskomisjon) ja leida midagi, mille kohta ta saab öelda, et minister on puhas. Sest ainult nii ta saab olla veel paar päeva/ paar nädalat/paar kuud peaminister. Nii saab ta vastata täna infotunnis kõikidele viimast skandaali puudutavatele küsimustele, et komisjon uurib.

Kui Jüri Ratas suudab tänase päeva jooksul tõestada, et ta ei ole EKRE ultimaatumi pantvang, siis olen nõus teda tunnustama ja oma sõnad tagasi võtma. Selleks ei pea ta esialgu tegema midagi muud, kui ametist kõrvaldama valetanud ja korruptiivsesse skandaali sattunud maaeluministri. See on samm, mis näitaks, et Jüri Ratas seisab Eesti huvide eest, tal on mingid põhimõtted ja väärtused, mida peab olulisemaks kui peaministritool.

Ps. Selle asemel, et mängida solvunut iga minu ütluse või teo peale, võiks Jüri Ratas keskenduda hoopis sellele, kuidas tema koalitsioonipartner teda peaaegu igapäevaselt alandab.

 

The post Võtan sõnad tagasi, kui Järvik täna lahkub appeared first on Kaja Kallas.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt