Kes sattus vaatama eilset “Pealtnägijat”, see sai targemaks nii mõneski aspektis, mis puudutab praeguse Tallinna linnavalitsuse toimimist.
Pealinnal on magusat kinnisvara, mida renditakse omadele välja pehmelt öeldes alla omahinna. Ma ei tea, kui palju konkureerivate äride omanikud Raekoja platsis nendest hindadest ilma uuriva ajakirjanduseta teadlikud olid, ometi võiks linna vara majandamine, kulude ja tulude haldamine olla tunduvalt avalikum. Rääkimata sellest, et see võiks olla heaperemehelikum.
Täna hommikul (21.09.17) korraldasin seminari “Tehnoloogiaga korruptsiooni vastu”, kuhu olin palunud esinema omavalitsuste eelarvetega tegeleva ettevõtte OpenGov asutaja Zachary Bookmani, kes rääkis võimalustest, mida tehnoloogia korruptsiooni elimineerimisel annab. Nii kirjeldas ta juhtumeid, kus omavalitsustel endal puudub selge arusaam oma kuludest-tuludest ning kus tehnoloogia parem kasutus võib anda nii omavalitsustele endale korraliku kokkuhoiu, sest selgus saabub majja. Ta tõi näitena erinevaid juhtumeid, muuhulgas sellise näite, kus selgus, et politseiametnikud tegid kokkumängu ületunnitöö tegemises: kui üks võttis haiguslehe, siis teine tegi tema tööd ja sai kahekordse palga ja teine päev jälle vastupidi.
Zachary Bookman rääkis ka takistustest, mida nad oma töös kohtavad. Kõige oluisema takistusena mainis ta poliitilise tahte puudumist valitsejate poolt. Kui omavalitsusel puudub poliitiline tahe rahaasjad korda saada, siis need lihtsalt ei saagi korda ning ainuüksi tehnoloogia ei aita. Poliitiline tahe puudub sageli seetõttu, et mõned valitsused soovivadki asju pimedas hoida ning kardavad, mis kõik võib välja tulla, kui numbrid ja lepingud inimestele arusaadavaks teha.
Siit jõuan ma meie oma Eesti ja veelgi täpsemalt Tallinna juurde. Kas te teadsite, et Eestis on selline rakendus nagu riigiraha.fin.ee, kus te saate oma raha kasutusel riigi tasandil silma peal hoida? Aga paraku on seal Tallinna kohta ainult piiratud andmed, millest midagi välja lugeda on keeruline. Hommikusel seminaril oli kuulamas ka linnavalitsuse inimesi, nende poole tuleks pöörduda küsimusega, miks see nii on? Kas linnal on midagi varjata?
Kui 15. oktoobril võim Tallinnas vahetub, siis lubame, et meie toome Tallinna numbrid lauale! Uskuge mind, raha kasutuse läbipaistvusest on maksumaksjatel kõvasti võita.
The post Tallinna numbrid lauale! appeared first on Kaja Kallas.