Kaja Kallas: Miks on vaja väliskaubandusministrit?

Arvamus
|
Kaja Kallas
|
25.05.2019

Kuna väliskaubandusministri idee oli Reformierakonna idee, pean vajalikuks seoses sellega, et uus väliskaubandusminister ei räägi võõrkeeli ja soovib reisida nii vähe kui võimalik, selgitada meie idee tagamaid. Idee lähtus sellest, et Eesti riigil on Eesti rahva, kultuuri ja keele kestmise kõrval veel teinegi ülesanne ja see on majanduse areng. Selleks, et majandus areneks, peab meie ettevõtetel olema piisavalt võimalusi oma tooteid ja teenuseid väljaspool Eestit pakkuda, sest Eesti turg on väike – vaid 1,3 miljonit inimest.

Väga paljudes riikides on aga Eesti ettevõtetel raske pääseda turule, põhjuseid selleks on erinevaid. Üheks põhjuseks on, et mõnes riigis on väga hierarhiline süsteem, kus peetakse lugu ametikandjatest, aga lihtne ettevõtja kergelt jutule ei pääse. Riigi kõrged esindajad nagu president, peaminister ja ministrid saavad meie ettevõtetele avada uksi, mis jääksid muidu ettevõtte jaoks suletuks. Kõrgetasemelise riigi esindajaga tulevad kohtuma inimesed, kelle kontaktidest on sageli ettevõtetele palju abi.

Meie mõte oli selles, et väliskaubandusminister oleks sisuliselt teine välisminister ja asuks välisministeeriumi juures kuna seal on võrgustik, mida saab edukalt meie ettevõtete kasuks ära kasutada. Väliskaubandusministri peamine roll peaks olema suhtlemine, suhtlemine ja veelkord suhtlemine. Suhtlemine  erinevate ettevõtetega, ettevõtlusorganisatsioonidega, teiste riikide esindustega. Seda kõike selleks, et avardada meie ettevõtete võimalusi välisturgudel ja kutsuda Eestisse investeerima välisinvestoreid. Sest kui meie ettevõtetel läheb hästi, siis on rohkem tööd, tõusevad palgad ja üldine heaolu ning saab aidata paremini ka neid, kes abi vajavad.

Muide, paljud teised riigid on oma välisministeeriumi reforminud just selleks, et peamiseks väljaspoole oma riiki suunatud tegevuseks on oma ettevõtete aitamine ja välisinvesteeringute meelitamine, mitte enam ainult diplomaatilised suhted.

Kui aga väliskaubandusministri ametikoht täidetakse inimesega, kes ei räägi ühtki keelt peale eesti keele, inimesega, kes ei soovi suhelda ega käia ettevõtetele välisturgudel uksi avamas või abis, siis sellist ametikohta ei ole üldse vaja. Sellise ministri peale, kes ei ole nõus ega suuteline tegema seda tööd, milleks amet teda kohustab, ei ole mõtet maksumaksja raha raisata. Kaotage siis selles valitsuses väliskaubanduse ministri ametikoht sootuks ära. Oleks aus kõigi suhtes.

The post Miks on vaja väliskaubandusministrit? appeared first on Kaja Kallas.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt