Kaja Kallas: Mida tähendab Joe Bideni võit meie jaoks?

Arvamus
|
Kaja Kallas
|
08.11.2020

Pärast pikka ja pinevat ootamist on lõpuks selge, et Ameerika Ühendriikide presidendi valimised on võitnud Joe Biden. Mida see meie jaoks tähendab?

Arvestades Donald Trumpi suhtumist rahvusvahelistesse organisatsioonidesse ja tegevusse rahvusvahelisel areenil, toob Joe Biden kindlasti stabiilsust rahvusvahelistesse suhetesse ja USA asub ehk taastama oma rolli rahvusvahelistes organisatsioonides. See on väikeriikidele oluline. See ei tähenda, et neid organisatsioone ei peaks reformima, sest Trumpi kriitika oli kohati ka õigustatud. Joe Bideni võit annab meile teatavat meelerahu, sest stabiilne ja toimiv NATO on meie julgeoleku nurgakivi. Kindlasti paranevad ka Ameerika suhted Euroopa Liiduga, sest vastasseis Hiinaga jääb ja maailmapoliitikas on Ameerika ja USA väärtuspõhiselt olnud siiani liitlased, kellel on targem hoida kokku kui eraldi.

Kuivõrd need valimised olid nii pingelised ja tasavägised kuni lõpuni, siis kahjuks peale valimisi on USA ühiskond jätkuvalt lõhestunud ja hetkel ei paista, et Bidenil õnnestuks neid leere lepitada, aga ta peab seda üritama. Vastasel juhul on USA toimimine ka rahvusvahelisel areenil raskendatud, sest president on hõivatud sisepoliitiliste võitlustega. Kindlasti kandub tugev vastandumine ja valimistulemuste legitiimsuse kahtluse alla seadmine üle ka meie poliitikasse. Juba praegu näeme, et Eesti valitsuskoalitsiooni liikmed süüdistavad meie liitlase uut presidenti valimispettuses. See ei aita heade suhete hoidmisele kaasa.

Kuigi Biden võitis, ei maksa siiski tähelepanuta jätta, et 70 miljonit inimest hääletas Trumpi poolt. Vaatamata sellele, et teda korduvalt tabati valetamas, rassistlikke ja misogüünseid seisukohti esitamas, tema valitsemine oli kõike muud kui demokraatiat austav, ei kahanenud tema toetus kui inimesed seda kõike pealt nägid. See annab halva signaali, et nüüdses maailmas nii võibki ja valijate poolehoidu sa ei kaota.

Trump on olnud meie äärmuspartei suur eeskuju. Temalt on nad õppinud nippe ja kasutanud tema poolt väljakäidut justkui õpikuna ka Eestimaal. Kas see Trumpi langemisega lõpeb kui suur eeskuju kaob eest ära? Kardan, et mitte. Trumpi lõhestamise ja vaenamise poliitika ametlikult küll lõppes ja sellest võiks järeldusi teha ka Eestimaal. Aga kuigi Trump ei ole jaanuarist alates enam president, ei kao ta poliitika areenilt kuskile. Lihtsalt tema austajad ei saa taguda endale vastu rindu kui võitjatele, vaid nüüd on nad selgelt kaotajate pool. Eesti poliitikud ei ole tavaliselt väljendanud oma poolehoidu teiste riikide kandidaatidele, sest liitlastega peame saama läbi, sõltumata sellest, kes parasjagu president on. Seekord Eesti valitsusliikmed asusid juba kampaania ajal valimiste kaotaja poolele. Vaevalt see jäi tähelepanuta ka meie liitlaste juures. Sloveenia peaminister, kes tõttas Trumpi ennetähtaegselt võidu puhul õnnitlema oli ülemaailmne naerualune. Meie praeguste valitsejate praegune käitumine seades kehtluse alla tulemuste legitiimsust, läheb paraku samasse ooperisse.

Joe Biden on korralik ja tsiviliseeritud inimene. Ta peab kindlasti kinni õigusriigi põhimõtetest ja austab nii oma liitlasi kui vastaseid ning taastab vähemalt osaliselt taastab USA liidrirolli maailmas. Tugev liitlane on Eestile hea.

The post Mida tähendab Joe Bideni võit meie jaoks? appeared first on Kaja Kallas.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt