Kaja Kallas: Korduma Kippuvad Küsimused

Arvamus
|
Kaja Kallas
|
10.04.2018

Kuivõrd selle nädala lõpus toimub Reformierakonna üldkogu, kus suure tõenäosusega valitakse mind erakonna juhiks, tuleb mul peale seda anda ilmselt ridamisi intervjuusid.

Lihtsustamaks ajakirjanike tööd, kirjutasin vastused mulle hetkel peamiselt esitatavatele etteheidetele (justkui Korduma Kippuvad Küsimused :)). Usun konstruktiivsesse kriitikasse, sest ainult nii me areneme. Seega see siin ei ole mitte kriitika kriitika suhtes, vaid vastus kriitikale. Küllap mind kritiseeritakse jätkuvalt, ja aina rohkem, ja ma olen selleks nii valmis, kui hetkel olla saab.

1. Kaja Kallasel (KK) puudub vajalik juhtimiskogemus

Olen juhtinud partnerina advokaadibürood ja Riigikogu majanduskomisjoni, olen olnud parlamendi saadik Eestis ja Euroopa Liidus. Tõsi, ministri kogemust mul pole, aga minu hinnangul ei ole primaarne mitte see, et poliitik teab, kuidas asju senini on tehtud, vaid et tal on visioon, kuidas asju edaspidi teha võiks. Kuidas me süsteemi värskust toome, kui me väljastpoolt riigijuhtimissüsteemi inimesi ei kaasa? Palju ägedaid asju on tehtud inimeste poolt, kel pole kogemuse taaka. Olen alati avatud uutele ideedele ja ümbritsen end inimestega, kellel on visioon Eesti arenguks. Kindlasti on nende seas nii inimesi, kellel on pikk riigijuhtimise kogemus kui ka neid, kes on end varasemalt muudel aladel tõestanud.

2. Me ei tea midagi KK seisukohtadest

Olen oma seisukohti erinevatel teemadel avaldanud alates 2010. aastast ja need on kõik mu blogis kättesaadavad. Ma arvan isegi, et olen oma seisukohti lahti kirjutanud rohkem kui ükski teine praegune tipp-poliitik.

3. KK meeskonnas on kõik vanad tegijad, seega pole see mingi uus hingamine ega suund / Toob tagatoa tagasi / Tal ei ole üldse meeskonda / Kaja Kallas ja Kristen Michal moodustavad liidu

Öeldakse, et meeskonna teeb tugevaks selle mitmekülgsus. Keegi ei ole tugev kõikides valdkondades, seega on meil vaja erinevate valdkondade eksperte ja erinevate kogemustega inimesi. Minu soov on Reformierakonda tuua uusi inimesi ja ma usun, et uus juhatus seda mõtet toetab. Aga see ei juhtu üleöö. Laupäeval valitav juhatus peegeldab praeguste tipp-poliitikute seisu. Samas ei ole mul mingit soovi üle parda heita kogenud kolleege lihtsalt seetõttu, et nad on kaua poliitikas olnud. Vastupidi, valimistel peame ära kasutama kõigi tugevused.

On selge, et 12000 inimesega pidevalt nõu ei saa pidada, eriti kiiretes küsimustes. Nii on see mistahes organisatsioonis. Konsulteerin oma ala ekspertidega ja teemade lõikes on need erinevad inimesed.

Kristeni Michaliga ma eraldi liitu moodustanud ei ole. Aga Kristen on meeskonnas, mis erakonna valimisvõidule viib, ja meie meeskond on kõigile meeskonnamängijatele avatud.

4. KK on priviligeeritud ja ei tea midagi lihtrahva muredest

Jah, mul on olnud eelis armastava ja toetava pere näol. Loomulikult ma soovin, et kõigil oleks selline tugi. Aga muidu ma olen naine, kes kasvatab last, kel on pikad tööpäevad, kellel on oma väiksed ja suured mured ja rõõmud.

Ma ei väida, et ma isiklikust kogemusest kõike tean, aga kohtun palju inimestega üle Eesti ja mulle kirjutatakse palju muredest. Näiteks seoses tulumaksureformiga sain palju kirju töötavatelt pensionäridelt, meditsiiniõdedelt, väikeettevõtjatelt. Iga mure puhul mõtlen ma alati, kuidas riik aidata saaks ja kas oleks mingi lahendus, mis oleks olemasolevast parem.

5. KK on kaua Eestist eemal olnud ja ei tunneta seetõttu Eesti probleeme

Ma pole Eestist järjest eemal olnud kauem kui kolm nädalat järjest. Eesti on mu kodu, olen igapäevaselt Eesti eluga kursis ja ka oma praegusel tööl Euroopa Parlamendis mõtlen ma igal sammul, kuidas ma saaksin Eestile kasulik olla.

Mulle endale tundub, et see, et ma olen olnud ka rahvusvahelises keskkonnas, on positiivne, kuna teatud asju näeb distantsilt sootuks paremini. Nii seda, mis meil on hästi, kui ka seda, mis võiks olla paremini. Lisaks, ei saa salata, on mu praegune töö andnud mulle väga kasuliku kontaktide võrgustiku ja minu kindel eesmärk on hoida Eestit osana Euroopast ja vältida üksindusse jäämist (ohtlik trend, mida praegu mõne Ida-Euroopa riigi puhul täheldada võib).

6. KK on isa tütar ja talle on kõik ette ära tehtud

Jah, Siim Kallas on minu isa, ta on väga hea isa ja ma tõesti suhtlen temaga palju, aga oma otsused olen alati ise teinud. Valisin eriala, kus mitte kedagi mu perekonnast ees ei olnud ja töötasin end seal üles. Töötasin kahes suures advokaadibüroos ja sain seal partneriks.

Muide, kui paljude 40+ meeste osas eeldatakse, et nende otsused teeb ära nende isa?

7. KK abiellub, et lõigata poliitilist profiiti

Minu isiklik elu on minu isiklik asi ja ei puutu kuidagi valimistesse.

8. KK võib uue juhina jääda lihtsalt “käilakujuks” / Tegelikke protsesse juhivad ja suunavad teised

Loomulikult ma kuulan nõuandeid, aga oma otsused teen ikkagi ise. Kui mind usaldatakse erakonda juhtima, siis teen seda lähtuvalt enda, mitte kellegi teise tõekspidamistest. Ma pole kellelegi mingeid teeneid võlgu. Ka minu varasem kriitika erakonna suhtes näitab, et ma olen iseseisev ja ei karda oma seisukohti kaitsta.

Huvitav on see, et kord nimetatakse mind liiga jäigaks ja paindumatuks, siis jälle liiga nõrgaks. Ju siis olen täpselt paras 🙂

9. KK-l pole erakonna ühendajana potentsiaali, sõltub teistest

Erakonna ühendamine on tõesti oluline ülesanne. Reformierakonnal on olnud lühikese aja jooksul kaks esimeest ja meil on viimastel aastatel vastuolusid olnud. Ma usun, et inimesed on sellest teinud oma järeldused. Olen suhelnud väga paljude erakonna liikmetega ning minus nähakse seda ühendajat, mitte ma ei pea selleks hakkama. Aga selge on ka see, et erakonnas on terve rida inimesi, kelle jaoks ma ei ole hetkel liider ja ma pean end alles tõestama.

10. Alles hiljuti tõrjuti KKt erakonnas tugevalt // ei olnud partei peavoolus populaarne

Jah, vastab tõele. Ma pole kunagi kartnud oma tõekspidamiste eest seismist.

11. KK tulek on dramaatiline ja pikalt valmistatud etendus // KK on ebalev, asjade käik olnud tema plaane arvestades liiga kiire

Poliitikas ongi tihti sündmused etteprognoosimatud. Samas, kui vaadata tagasi aastasse 2010, mil tegin otsuse poliitikasse tulla, siis on kõik läinud loogiliselt ja usun, et praegu on ajastus just õige ja saan kasulik olla nii Reformierakonnale kui kogu Eestile. Minuga on varasemalt mitu korda ministriks asumisest räägitud, aga tundsin ise siis, et ei ole valmis. Ma ei tee selliseid otsuseid kergekäeliselt.

12. KK on nõrgem, kui oli omal ajal Siim Kallas

Aitäh, et te mu isa poliitiliselt nii kõrgelt hindate. Tütrena on mul seda hea kuulda. Aga meie võrdluses – las aeg annab arutust, me ei ole samu ameteid pidanud.

13. KK ei luba midagi vene valijale

Ma arvan, et sõltumatult sellest, mis rahvusest on inimene, on talle oluline, et tal oleks Eestis töö, et siin oleks turvaline elada ja hea elujärg, et lapsed saaksid hea hariduse ning riigi poolt oleksid tagatud teenused. Mul ei ole eraldi lubadusi eestlastele ja venelastele, sest minu arvates neil, kes peavad Eestit oma koduks, ei saa suures plaanis erinevaid huve olla.

14. KK tsiteerib pidevalt erinevaid raamatuid, see näitab, et tal puudub enesekindlus (see on minu lemmiksüüdistus :))

Minu meelest see näitab seda, et ma loen ja ei esita teiste mõtteid enda mõtete pähe.

15. KK tuleb Euroopa Parlamendist ära alles suvel, sest nii teenib pensionile lisa

Pensionile lisa teeniksin ju rohkem, kui jääksin pikemalt parlamenti, kuid ma hoopis loobun sissetulekust, et asuda tööle erakonna esinaisena. Euroopa Parlamendis on terve rida saadikuid, kes juhivad oma koduriigis erakondi, aga ma leian, et selline töökorraldus pole õige kellegi suhtes – ei Euroopa Parlamendi, kus ma varasemaga võrreldes nii palju panustada ei saa, kui ka Reformierakonna suhtes, sest ma ei oleks pidevalt kohal. Põhjusi, miks ma ei saa tulla kohe peale juhi valimisi, on mitmeid. Tööalaselt tahan ära lõpetada pooleliolevad raportid ja teine põhjus on väga isiklik. Nimelt, minu laps käib Brüsseli Euroopa koolis ja ma ei taha tema kooliteed keset õppeaastat katkestada.

16. KK-l ei ole välja pakkuda lahendusi Eesti ees seisvatele probleemidele

Tunnen, et minult oodatakse justkui vastuseid kõigile küsimustele ja probleemidele, mis Eestis praegu on. Aga lihtsaid vastuseid keerulistele probleemidele ei ole ega saagi olla. Ma ei taha valijaid eksitada. Praegune valitsus on näidanud, et kiired otsused, mis näivad lihtsad, toovad endaga kaasa hoopis soovimatud tagajärjed – vaatame kasvõi aktsiisi tõstmist või tulumaksu muudatusi. Poliitika ei peaks olema „enne teen, siis mõtlen“ sport ja iga otsus peab olema kaalutletud. Meie erakonna valimisplatvormi töörühm käib koos ja arutab neid probleeme ning võimalikke lahendusi. Aga see võtab aega, sest tahame ära teha mõlemad pooled võrrandist. Nii selle, mis tuleks teha, kui ka selle, kust selleks raha võetakse.

 

The post Korduma Kippuvad Küsimused appeared first on Kaja Kallas.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt