Kaja Kallas: Jüri, palun lõpeta rahva hirmutamine

Arvamus
|
Kaja Kallas
|
27.09.2018

Hea Jüri

Loen ajakirjandusest, et oled nimetanud minu mõtet, et järgmise nelja aasta jooksul tuleb avada debatt sotsiaalmaksu kaotamisest, vastutustundetuks. Ehk pole sul olnud aega neid diskussioone väga täpselt jälgida, seetõttu selgitan veelkord oma mõtet.

Maksudel on lisaks riigieelarve täitmisele ka protsesside suunamise eesmärk. Sellest loogikast lähtudes ei tohiks maksustada kõrgelt seda, mida sa tahad, et areneb. Ometi on meil kõrgelt maksustatud just töötamine. Iga muu tulu on maksustatud 20%-lise tulumaksuga, töösuhted on lisaks maksustatud veel töötuskindlustuse ja sotsiaalmaksuga. Kuivõrd vahe on suur, tundub see paljudele ebaõiglane ja makse üritatakse optimeerida läbi teenuste osutamise, OÜ-tamise jms, mis kõik toob kaasa selle, et see maks ei laeku sootuks.

Kui praeguse valitsuse erinevad initsiatiivid seovad sotsiaalmaksust lahti nii pensionid kui ka ravikindlustuse, siis neid põhjuseid, miks kõrgemat maksu maksta, jääb veel vähemaks. Kui igasugune tulu oleks samalaadselt maksustatud, siis kaoks optimeerimise võimalus ja vajadus. Kui Reformierakond tuli kunagi välja ideega kaotada ära ettevõtte tulumaks reinvesteeritud kasumilt, siis arvati samamoodi, et eelarvesse tuleb suur miinus. Ometi nii ei läinud, sest kellelegi polnud põhjust oma kasumit enam varjata.

Fakt on see, et inimeste arv, kes töötavad traditsiooniliste töösuhete alusel, on igal pool maailmas vähenemas. Selle fakti ees silmi kinni pigistada ja loota, et tulevikus kusagilt ikkagi laekub meie solidaarsesse pensioni- ja ravikindlustussüsteemi raha, on just nimelt vastutustundetu.

Reformierakond ei küsi neil valimistel mandaati sotsiaalmaksu kaotamiseks, sest meie arvates vajab see pikemat debatti ja läbikaalumist, mis see endaga kaasa toob. Me ei taha korrata praeguse valitsuse vigu, mille tagajärjel valitseb meeletu maksusegadus, aga pikemas perspektiivis ootab see debatt meid kindlasti ees ja selleks tasub valmis olla.

Olen nendest samadest muredest varem pikemalt kirjutanud siin ja siin. Muide, samale probleemile on tähelepanu juhtinud ka õiguskantsler Ülle Madise, sinu valitsuse tervise- ja tööminister Riina Sikkut ja erinevad ettevõtjad. Võin soovitada kuulata sel teemal ka Äripäeva raadio saadet.

Ja lõpetuseks, palun sind, Jüri, lõpetada ära rahva pidev hirmutamine justkui Reformierakonna võimule tulekul kukuks taevas alla. Tuletan sulle meelde, et me oleme kandnud valitsusvastutust 17 aastat ja oleme seda teinud vastutustundlikult ja Eesti elu edasiviivalt. Palun parem arutame sisuliselt erinevate ideede üle.

The post Jüri, palun lõpeta rahva hirmutamine appeared first on Kaja Kallas.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt