Kaja Kallas ja Indrek Saar: paneme abielureferendumi arutelu kriis ajaks pausile

Uudis
|
Kaja Kallas
|
07.01.2021

Reformierakonna juht Kaja Kallas ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna juht Indrek Saar saatsid täna koalitsioonierakondade juhtidele kirja ettepanekuga panna abielureferendumi arutelu kriisi ajaks pausile.

“Oleme olukorras, kus Eestis purunevad uued koroonaviirusega nakatumise rekordid. Täna saime teada 1104 inimese nakatumisest ja haiglaravil on pea 400 inimest. Oht on eriti suur, sest maailmas levib ka uus eriti nakkav viirusetüvi. Eesti ja maailma majanduses valitseb suur ebakindlus. Kriisi ületamiseks peaksime poliitikutena kõik ühiselt panustama. Leiame, et sellises õhkkonnas on vastutustundetu minna edasi vaidlusega abielu mõiste üle,” kirjutavad Saar ja Kallas.

Nende sõnul näitas tänane põhiseaduskomisjoni istung, et koalitsioonierakonnad on võtnud vastu otsuse minna abielureferendumi läbisurumiseks seaduserikkumise teed. “Opositsiooni vaigistades ja saadikutele mitte kõneaega andes rikutakse nii Riigikogu kodu- ja töökorra seadust, Riigikogu liikme staatuse seadust kui ka põhiseadust,” seisab kirjas.

Kaja Kallas ja Indrek Saar rõhutavad, et nende seisukoht abielureferendumi toimumise asjus pole muutunud, seda ei peaks korraldama. “Valitsuskoalitsioonil on kahtlemata õigus oma seadusandlikeks initsiatiivideks, aga nende läbi surumine seadust ja kolme aastakümne jooksul välja kujunenud poliitilisi tavasid rikkudes on õigusriigile ja demokraatiale hukatuslik.”

“Teeme koalitsioonierakondade juhtidele ettepaneku abielureferendum põhiseaduskomisjoni päevakorrast välja võtta. Paneme lõhestava teema kriisi ajaks pausile ja tegeleme ajakriitiliste küsimustega,” lõpetavad poliitikud.

Kiri täismahus:

Jüri Ratas
Eesti Keskerakonna esimees

Martin Helme
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees

Helir-Valdor Seeder
Isamaa erakonna esimees

Oleme olukorras, kus Eestis purunevad uued koroonaviirusega nakatumise rekordid. Täna saime teada 1104 inimese nakatumisest ja haiglaravil on pea 400 inimest. Oht on eriti suur, sest maailmas levib ka uus eriti nakkav viirusetüvi. Eesti ja maailma majanduses valitseb suur ebakindlus. Kriisi ületamiseks peaksime poliitikutena kõik ühiselt panustama. Leiame, et sellises õhkkonnas on vastutustundetu minna edasi vaidlusega abielu mõiste üle.

Tänane põhiseaduskomisjon oli piinlik ja kiskus väga kuumaks ning näitas selgelt, et koalitsioonierakonnad on võtnud vastu otsuse minna abielureferendumi läbisurumiseks seaduserikkumise teed. Opositsiooni vaigistades ja saadikutele mitte kõneaega andes rikutakse nii Riigikogu kodu- ja töökorra seadust, Riigikogu liikme staatuse seadust kui ka põhiseadust.

Meie seisukoht abielureferendumi toimumise asjus pole muutunud, me arvame, et seda ei peaks korraldama. Põhiseadus ütleb selgelt, et rahvahääletuse peab algatama Riigikogu, mis tähendab, et selle toimumiseks tuleb otsida konsensust kõigi parlamendis esindatud jõudude vahel. Valitsuskoalitsioonil on kahtlemata õigus oma seadusandlikeks initsiatiivideks, aga nende läbi surumine seadust ja kolme aastakümne jooksul välja kujunenud poliitilisi tavasid rikkudes on õigusriigile ja demokraatiale hukatuslik.

Teeme koalitsioonierakondade juhtidele ettepaneku abielureferendum põhiseaduskomisjoni päevakorrast välja võtta. Paneme lõhestava teema kriisi ajaks pausile ja tegeleme ajakriitiliste küsimustega.

Kaja Kallas
Eesti Reformierakonna esimees

Indrek Saar
Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt