Kaja Kallas: Eesti majanduse väljakutse on suurema lisandväärtuse loomine

Uudis
|
19.05.2018

Tänasel Reformierakonna majandusteemalisel volikogul kõnelenud erakonna esinaise Kaja Kallase sõnul vajab Eesti kõrge lisandväärtusega ettevõtlust, mis võimaldaks maksta suuremaid palku ja toetada neid, kes abi vajavad.

„Eesti tugevused on varem olnud korras rahandus ja tugev e-riik. Kahjuks käivad mõlemad praeguse valitsuse juhtimisel alla,“ ütles Kallas. „Tahetakse ära lõhkuda toimivaid süsteeme nagu pensionisüsteem, surutakse peale igasuguste vahenditega tasuta ühistransporti, kuigi see, mida inimesed tegelikult vajavad, on korras teed ja sõidugraafikud.“ 

Reformierakonna esinaise sõnul tundub talle, et praegune valitsus ei ole digiriigi edendamist pidanud prioriteediks, mistõttu pole teemale ka piisavalt tähelepanu pööratud.

„Jätkuvalt on Eesti nõrkus ettevõtluse vähene digitaliseerimine ja püsiühenduste kättesaadavus. See tähendab omakorda, et tootlikkuse kasv on pärsitud, st aeg ja energia läheb tulemuse asemel protsessile. Kaotatud aeg on kaotatud raha,“ lisas Kallas.

Kallase sõnul on Eesti majandusel tervikuna mitu suurt väljakutset. „Me oleme kinni jäämas keskmise sissetuleku lõksu. Meie ettevõtted ei hiilga kõrgema lisandväärtusega toodete ja teenustega, mille eest saaks küsida rohkem raha. Aga kui ei ole kõrgema lisandväärtusega ettevõtlust, siis ei ole võimalik maksta ka suuremaid palku ega toetada neid, kes abi vajavad,“ lisas ta.

Tulevaste valimiste kontekstis on oluliseks punktiks sissetulekute tõus. „Kui Keskerakond räägib pensionite tõusust, siis meie peaksime rääkima laiemalt eelkõige sissetulekute tõusust, mis saab tulla kaasa majanduskasvuga,“ ütles Kallas. „Kõik meie pakutud sammud peaksid viima meid lähemale targale, jõukale ja teiste toetusest sõltumatule Eestile.“

Kallas lisas, et peame edasi minema ka riigireformiga ehk arutama, millist riiki me jaksame pidada. „Kuidas me saame eraettevõtlust ja inimeste valikuvabadusi soodustada erinevates valdkondades, näiteks tervishoius.“


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt