Ivo Känd: haldusreformi arutelu avalikuks (Õhtuleht)

Arvamus
|
05.03.2009

Võiks arvata, et Tallinna liitumine lähivaldadega on keskerakondlik pseudoteema, ent see ettevõtmine tabab kolm kärbest ühe hoobiga.

Võiks arvata, et Tallinna liitumine lähivaldadega on keskerakondlik pseudoteema, ent see ettevõtmine tabab kolm kärbest ühe hoobiga. Esiteks on võimalik vastu seista üleriigilise haldusreformi Tallinna osale, kui see peaks erinema linnavõimu plaanidest.

Tallinna linnavõim võib väita, et neil on valijate mandaat, aga valitsusel ei ole. Teiseks saab keskerakondlikku haldusreformi käivitades sellest kõvasti rääkida ning olla pildil. Kolmandaks on võimalik liituda Maardu linnaga ning saada juurde uusi valijaid Keskerakonna võimu säilitamiseks.

Kas kohalike omavalitsuste arvu või pealinna halduskogude arvu vähendamisega saab kokku hoida kulutusi? Julgen väita – ei saa, kuigi võib paraneda avaliku teenuse kättesaadavus. Kuid kvaliteetse teenuse eest tuleb maksta, sest üldvalitsemiskulud ühe elaniku kohta kasvavad, samas kui väiksem vald on oma töökorralduses paindlikum ja protsessid on isereguleeruvad, sest kogukond läbi kohaliku demokraatia kontrollib volikogu tööd – tegevus on läbipaistvam.

Omavalitsuste liitmine ja ümberkorraldamine peaks olema demokraatlikus riigis avaliku arutelu objekt. Mandaat kohalike omavalitsuste liitmiseks ei saa tulla valitsuselt, vaid kodanikelt endilt – mitte pseudovalimiste käigus, vaid tegelike kohalike valimiste käigus. Selleks on vaja, et erakonnad läheksid Tallinnas või ükskõik kus valimistele vastu selge sõnumiga: valides meid, annate loa naabervallaga liituda


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt