Igor Gräzin: kes on XXI sajandi eurooplane? Kes? Ja mida ta tahab? (Õhtuleht)

Arvamus
|
06.04.2009

Inimesed ei vaja majanduses rekordeid ja võistlusi kellega tahes. Eurooplasel on inimlik õigus toidule, tervisele, tööle ja oma elulaadile.

Inimesed ei vaja majanduses rekordeid ja võistlusi kellega tahes. Eurooplasel on inimlik õigus toidule, tervisele, tööle ja oma elulaadile. Ma ei usu, et itaallane või eestlane oleks valmis ohverdama oma elu selleks, et elada sama jõukalt nagu ameeriklane, aga vastu saada kolmepäevase puhkuse kolmandal aastal pärast tööleasumist. Majandust ei tehta rekordite pärast, vaid selleks, et inimestel oleks hea elada!

Euroopa Liidu institutsioonid on viimasel ajal käitunud inetult. ELi eesistujamaa presidendi dr. Vaclav Klausi ettekande ajaks Euroopa Parlamendis jalutasid paljud Euroopa nn. rahvaesindajad demonstratiivselt saalist välja. See häbematus polnud mõeldud alandama mitte lugupeetud teadlast, vaid rahvust, kes julges öelda – tänane EL ei vasta mitte kõiges Euroopa rahvaste huvidele.

Võimalik, aga…

Mis puutub vaimsesse tasemesse, siis… Euroopa Keskpank avastas alles mõne nädala eest, et ühtse Euroopa valuuta stabiliseerimine on võimalik vaid ühtse eelarvepoliitika juures. Klaus kirjutas sellest eelmise sajandi 90. aastate alul. Europarlamendi liikmete rusuval enamusel puudub isegi lõtv doktorikraad!

Tahes või tahtmata – meie ees on valik: kas võidelda Euroopa väärtuste, humanismi ja demokraatia või Euroopa Liidu eest. Euroopa ei ole geograafiline mõiste ja veel vähem on Euroopa võrdne Euroopa Liiduga. X sajandil ei olnud Euroopa riikide hulgas ainsatki Skandinaavia maad. XV sajandil sai Euroopa osaks Lääne-Venemaa (millel pole miskit pistmist “Moskooviaga”, millel algselt ei olnud miskit negatiivset tähendust).

Ja seega siis: miks küll ometi peaks mõisteid “euroopastumine”, “eurooplus” vms. seostama praeguste Euroopa Liidu piiridega.

Me oleme end usaldanud tulevase euroraha hoolde teadmata, kas Euroopa Keskpangas jätkub Eesti Pangaga võrreldavat kompetentsi. Kõige hullem: me oleme sunnitud taluma seda, kuidas ELi liige Itaalia üritab luua “Vene-sõprade ühendust ELi sees”, ja Saksamaa taastada erisuhteid Venemaaga Poola allutamise kaudu Molotovi-Ribbentropi pakti mudeli järgi. Nord Streami gaasitoruidee: anda Vene- ja Saksamaale võimalus suruda Poolale peale energianälg.

Isegi sõjalise julgeoleku seisukohalt – ei maksa unustada, et ELi sees oli riike ja inimesi, kes ei leidnud midagi halba Venemaa sõjalises agressioonis ja genotsiidiaktides sõltumatu ja vaba Gruusia vastu.

EL pole Euroopa

Seega siis on alust arvata: senine Euroopa Liidu establishment, nagu seda on viimastel aastatel nähtud, on inimeste suhtes üsna ükskõikne ega suhtu Euroopasse kui maailmajakku hästi.

Aga Euroopa Liit on meile vajalik, olenemata kogu sellest tohuvabohust ja küünilisusest, mis sellega kaasas käib. Ilma Euroopa Liiduta ei saa me oma toasooja hindu alla ja Eestit riigina hoida.

Mis siis muud üle jääb: teha Euroopa Liit normaalseks.

Oleme Euroopaga, oleme eurooplased nii, nagu unistas “Noor Eesti”, aga sovetlik eurotšinovnik, kes kordab vene bürokraatia traditsioone, meile ei sobi. Parafraseerides suurt vene teatrikunstnikku Stanislavskit: armastagem Eestit Euroopa Liidus (mis see ka poleks!), aga mitte Euroopa Liitu Eestis!


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt