Gaasi põhivõrke müüjast eraldav seadusandlus tuleb arutlusele septembris

Uudis
|
28.07.2010

Täna toimunud arutelul leppisid koalitsioonipartnerid IRL ja Reformierakond kokku, et asutakse välja töötama seadusesätteid, et lahutada põhivõrgud gaasimüüjast.

„Loodame juba septembris arutada eelnõud, mis tagaks Eestis põhimõtted, et gaasi müüja oleks erineva omanikuga kui põhivõrkude omanik. Eesti jaoks on see majanduslikult oluline, arvestades võimalust tulevikus saada gaasi ka mujalt kui vaid põhiliselt ühelt tarnijalt – Gazpromilt. Kui omanikud on erinevad, siis saab tekkida ka konkurents ning võimalus gaasi hinna alanemiseks tarbijatele, täna on olukord kahjuks vastupidine – hind tõuseb ja tegelikke alternatiive gaasipakkumisel pole. Maailmas on LNG ehk veeldatud maagaas odavnenud, mistõttu oleks see Eesti inimestele ja ettevõtjatele rahaliselt ka kasulik,” märkis Reformierakonna peasekretär Kristen Michal.

“Põhjendatud on iga läbimõeldud ja mõjus samm monopolide ohjeldamiseks, sest monopoolsel turul on tarbijad kaitsetus seisus. Täna ei tee gaasivõrgu põhiomanik Gazprom midagi selleks, et võimaldada gaasivõrgule ligipääsu ka teistele pakkujatele ja tekitada konkurentsi. Seega kannatavad tarbijad, sest gaasimüüjal ei teki konkurentsist tulenevat survet hindade alandamiseks. Majandusministeerium ja Konkurentsiamet on juba asunud välja töötama vastavat seadusparandust gaasimüüja ja võrguomaniku eraldamiseks, mille tahame anda menetlusse nii kiiresti kui võimalik,” sõnas IRL peasekretär Ken-Marti Vaher.

Samasisulisi ideid on IRL’i ja Reformierakonna koalitsioon arutanud ka varem, seda just monopolide hinnatõusu ohjeldavate seaduste väljatöötamisel. Ka Leedu on vastava otsuse valitsuse tasemel langetanud ning otsustanud täita Euroopa Liidu kolmanda energiadirektiivi, mis nõuab gaasi importija, varustaja ja ülekandevõrgu eraldamist.

 

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt