Eesti keeles ilmub raamat “Pehme linn”.

Arvamus
|
Yoko Alender
|
25.11.2021

Rõõmus teadaanne!

Eesti keeles ilmub raamat “Pehme linn”.

Detsembri esimestel päevadel tuleb Eestisse raamatut tutvustama autor – šoti päritolu arhitekt David Sim.

Raamatu ilmumise puhul toimuvad sündmused Tartus, Viljandis ja Tallinnas koos David Simi ja Yoko Alenderiga.

 

  1. detsembril kl 13 Tartus, raamatupoes Biblioteek Aparaaditehases, Kastani 42
  2. detsembril kl 18 Grand Hotel Viljandi fuajeebaaris, Tartu 11, (külla kutsub Loov Viljandi).
  3. detsembril kl 10.30 FB – live formaadis Pehme linn / Soft City = raamatuesitlus / book launch koostöös Taani saatkonna ja kultuuriinstituudiga.
  4. detsembril kl 17, Tallinnas Eesti Kunstiakadeemia / Estonian Academy of Arts, Põhja pst 7 www.artun.ee

kl 18 järgneb esitlusele EKA Arhitektuuri avatud loeng / Open Lecture DAVID SIM: Soft City https://www.avatudloengud.ee

Raamat “Pehme linn” käsitleb kaasaja suurimaid väljakutseid – kuidas tagada ja parandada kvaliteetse elukeskkonna kaudu inimeste elukvaliteeti kesk tihenevat linna, kliimamuutusi ja digitaliseerunud ühiskonnakorraldust. Raamat on justkui jätk, laiendus Jan Gehli 2015.a. eesti keeles ilmunud raamatule “Linnad inimestele”. Raamatus tutvustatakse skandinaavia inimkeskset ja inimmõõtmelist linnaplaneerimist, mille eesmärk on toetada kohalikku, toimivat ja jätkusuutlikku elukeskkonda. Raamatus on paralleelselt käsitletud ühiskondlikke, ruumilisi ja keskkonna küsimusi, samuti on teooria ja ideaalid kõrvuti reaalsete näidete ja lahendustega olemasolevatest keskkondadest üle maailma.

Raamat ei eelda eelteadmisi kuna on kirjutatud arusaadavas ja kohati isegi poeetilises keeles. Teisalt on see tõhus tööriist erialainimestele, kes puutuvad kokku ehitatud keskkonna kujundamisega erinevatel tasanditel. Nii nagu Jan Gehli “Linnad inimestele”, on ka see raamat heaks kaaslaseks arhitektidele, planeerijatele, otsustajatele, arendajatele aga eelkõige kõigile, kes me elame ja teeme oma igapäevaseid käike ja valikuid kohalikus linnalises keskkonnas.

“Usun, et selle raamatu ilmumine eestikeelsena korralikus, läbitöötatud tõlkes on oluline samm teel selleni, et ka meie kohalik elukeskkond toetaks inimkesksema ruumi kujunemist ja seeläbi elukvaliteedi tõusu linnalises keskkonnas. Eriti ajakohane on raamat kliimamuutuse süvenevas olukorras, pakkudes kaasaegseid lahendusi kuidas muuta linnakeskkonda kliimamuutustele vastupanuvõimelisemaks ja samal ajal kogukonda, inimesi teenivaks. Ka meie kliimas saab argielu linnas pakkuda naudinguid, tervist ja rõõmsaid hetki. Elagu pehmed linnad ja jätkusuutlik hedonism!”, kommenteeris eestikeelse väljaande kaas-tõlk ja kirjastaja Yoko Alender.

Raamat “Pehme linn”, mis on ilmunud kahekümnes keeles üle maailma on kindlustanud David Simile koha elamisväärse linna ja jätkusuutliku planeerimise suurimate mõtlejate hulgas. David alustas arhitektuuriõpinguid Šotimaal, aga olles kuulnud Jan Gehli loenguid kolis Skandinaaviasse, et seal haridustee lõpuni käia. Peale esinduslikku karjääri Lundi Ülikoolis Rootsis, töötas ta 18 aastat Gehli arhitektuuribüroos, nähes büroo kasvamist neljapealisest seltskonnast pööningul maailmakuulsaks brändiks, millel on harukontorid Kopenhaagenis, New Yorgis ja San Franciscos,. Respekteeritud praktikuna on David Simil imetlusväärne portfoolio üldplaneeringutest, linnastrateegiatest ja disainiprojektidest üle ilma, Šoti mäestikest Patagoonia järvestikeni ja Melbourne’i eeslinnast Tokyo all-linnani.

Uuendades planeerimisprotsessi on ta välja arendanud hulga koostöövorme ja kaasamise tööriistu, et jõuda tihedama ja mitmekesisema linnaruumini kaotamata inimlikku mõõtkava. Dokumentaalfilmis “The Human Scale” saab näha kuidas David juhtis Christchurchi kesklinna taastamiskava peale 2011. aasta kohutavat maavärinat. Töötades Rootsist on David nüüd Gehli kontoris vanemeksperdiks ja juhib samal ajal oma sõltumatut konsultatsioonibürood, et muuta linnu ja külasid pehmemaks.

Tõlkijad: Aino Kuntsel / Yoko Alender. Kujundus: Gehl Architects Küljendus Fraktal. Trükitud Tallinna Raamatutrükikojas. Formaat 203x267mm, 248 lk.

Raamat ilmub Yoko Oma OÜ, Eesti Arhitektuurikeskus ja Eesti Kunstiakadeemia / Estonian Academy of Arts koostöös.

Raamatu ilmumist toetasid Hooandjad, Eesti Kultuurkapitall, Embassy of Denmark in Estonia ja Danish Cultural Institute in Estonia, Latvia and Lithuania

 

Info: Yoko Alender

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt