Arto Aas: Valitsus kiitis heaks edasised sammud haldusreformi valdkonnaseaduste muutmisel

Arvamus
|
29.08.2016

Haldusreformi eesmärkide saavutamiseks saavad vallad ja linnad senisest suurema rolli piirkondliku arengu suunamisel ja konkurentsivõime edendamisel.

Haldusreformi seadus on vastu võetud ja omavalitsuste ühinemine käib üle terve Eesti. Nüüd on aeg järgmisteks sammudeks – haldusreform annab omavalitsustele juurde võimekust oma kohustuste täitmisel ja kokkuvõttes toob kaasa kohaliku elu parema korralduse Eesti inimeste jaoks. Oleme valinud omavalitsusmaastiku uuendamisel suuna, mis muudab vallad ja linnad tugevamaks.

Valitsuse otsusega antakse kohalikele omavalitsustele ühiselt täitmiseks piirkonna arengu kavandamise ja piirkondliku ettevõtluskeskkonna arendamise ülesanne, mille täitmisel koostöövormi valik jääb KOVidele.

Ettevõtluskeskkonna arendamiseks antakse linnadele ja valdadele üle maakondlike arenduskeskuste juhtimine, suurendades nende rolli ettevõtluskeskkonna arendamisel ja piirkondliku spetsialiseerumise toetamisel. Samuti on plaanis suurendada omavalitsuste kaasarääkimise õigust ühistranspordi korraldamises piirkondlike ühistranspordikeskuste kaudu.

Avalik-õigusliku koostöö võimaldamiseks luuakse valdadele ja linnadele ühisametite moodustamise võimalus näiteks järelevalve teostamisel või sotsiaalvaldkonnas. Täiendavalt kaaluvad ministeeriumid eri ülesannete omavalitsustele üle andmise võimalusi haldusreformi järgselt.

Ka arutas valitsus erinevate struktuurivahendite ja siseriiklike toetustmeetmete tingimuste ülevaatamist, et need toetaksid haldusreformi eesmärkide täitmist.

Valitsus kaalub ka võimalikke muudatusi omavalitsuste rahastamiskorralduses, sealhulgas tulumaksu ja tasandusfondi jaotamisel ning muude toetuste andmisel. Täpsemad ettepanekud esitatakse valitsusele septembris. Omavalitsuste eelarvete tugevdamiseks on valitsus riigi eelarvestrateegias kavandanud nende tulude suurendamist nelja aasta peale kokku ligikaudu 190 miljoni euroga. Sellele lisandub sama ajaga omavalitsustele laekuva tulumaksu summa kasv ligikaudu 500 miljoni euro võrra.

Kuna mitmed kavandatavad muudatused sõltuvad riigivalitsemise reformi käigus tehtavatest valikutest, menetletakse haldusreformi eesmärki toetavaid valdkonnaseadusi tänavu neljandas kvartalis koos maavalitsuste reorganiseerimisega seotud muudatuste ettevalmistamisega.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt