Arto Aas: Kultuuriministri kontroll allasutuste eelarve üle on olnud puudulik

Kategoriseerimata
|
13.11.2018

Arto Aas esitas täna Riigikogus Reformierakonna fraktsiooni poolt kultuuriminister Indrek Saarele arupärimise kultuuriministri vastutusest kultuuriasutuste eelarvedistsipliini järgimisel.

“Viimasel ajal on väga palju segadusi Kultuuriministeeriumi valdkonnas. Sisuliselt nädalase etteteatamisega lõpetas Eestit enim rahvusvaheliselt esindanud teater tegevuse ning eelarvedistsipliin on käest ära mitmetes kultuuriasutustes,” selgitas Aas arupärimise vajalikkust.

“Segane on NO99-ga toimuv. 2012. aastal kui asutati Sihtasutus Teater NO99, oli eesmärgiks Eesti rahvuskultuuri rikastamine, Eesti kultuuri- ja teatrimõtte edendamine, eesti keele hoidmine ning Eesti kultuuri ja teatrikunsti aktiivne lõimimine Euroopa kultuuriruumiga, samuti osalemine nüüdisaegse kultuuri protsessides võrdväärse kunstilise partnerina. Täna, kuus aastat hiljem on teatri ümber suur segadus. On mõistetamatu, kas sihtasutuse tegevus on lõpetatud või on lõpetatud teatritegevus. Arusaamatud on teatri tegevuse lõpetamise põhjused.  Selgusetu on, kas segadus tuleneb finantsilisest olukorrast või millestki must,” kommenteeris Aas.

“Oluline probleem on viimasel ajal välja koorunud ka finantsteemadel teistes kultuuriasutustes. Kultuuriministeeriumi kontroll kultuuriasutuste eelarvete üle on olnud väga halb, sealjuures on Kultuuriministeeriumi esindaja nii Eesti Kontserdi, Vene Draamateatri kui ka Eesti Draamateatri nõukogus,” lisas Aas.

Sellest tulenevalt on ministrile järgmised küsimused:

1.            Millal täpselt sai kultuuriminister teada SA Teater NO99 teatritegevuse lõpetamisest? Millised olid kunstilise juhi otsusest tulenevalt ministri sammud? Millal teatati otsusest valitsuskabinetile? Kas peab paika väide, et peaminister sai uudisest teada samal päeval, kui see ilmus ajakirjanduses?

2.            Milliseid alternatiivseid võimalusi ministeerium kaalus Teater NO99 tegevuse jätkamiseks – näiteks kuulutada välja konkurss, et leida teatrile uus kunstilise juht? Mis saab teatri töötajatest?

3.            Milline on tegelik SA Teater NO99 finantsolukord? Milline oli Teater NO99 külastatavus 2016, 2017, 2018 aastatel?

4.            Milline finantsolukord on SA-s Vene Draamateater ning mis jääb täpsemalt tegemata 130 000 €-se puudujäägi tõttu? Mis põhjustel rikuti SA-s Vene Draamateater eelarvedistsipliini? Kas puudujääk on seotud etendustegevuse toetusega?

5.            Kas ministri poolt võimaldatud nõrk eelarvedistsipliin – lubadusega tasandada eelarvemiinust 300 000€ SA-s Eesti Kontsert 2019. aasta arvelt kohaldub ka SA-le Eesti Draamateater, kelle eelarvemiinus on 400 000€ ja SA-le Vene Draamateater, kelle eelarvemiinus on 130 000€? Kas selliste lubaduste andmine järgmise aasta eelarve kasutamiseks kuulub ministri pädevusse enne 2019. aasta riigieelarve vastu võtmist Riigikogus?

6.            Kuidas praeguste eelarveaukude lappimine 2019. aasta arvelt parandab teatrite olukorda pikas perspektiivis?

7.            Kelle otsusega on määratud arupärimises välja toodud kultuuriasutuste nõukogude koosseisud (eraldi välja tuua), kes pole teinud piisavat kontrolli asutuste finantsilise tegevuse üle?


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt