ANSIP: Eesti teevad jõukaks madalamad maksud, kõrgem tööhõive ja tootlikkus

Uudis
|
13.01.2007

Peaministri ja Reformierakonna esimehe Andrus Ansipi sõnul teevad Eesti jõukaks madalad maksud, kõrgem tööhõive ja kõrgem tootlikkus.

Reformierakonna üldkogul kõnelenud peaminister Andrus Ansipi sõnul on tema käest viimase aasta jooksul mitmeid kordi küsitud, kuidas kavatseb Reformierakond Eesti viie Euroopa jõukaima hulka viia.

Ansipi sõnul saab valitsus selle eesmärgi saavutamisele kaasa aidata esmajärjekorras inimestelt ja ettevõtetelt vähem makse võttes, aga ka tööhõivet ja töö tootlikkust ergutades.

„Me vähendame tulumaksu viiendiku võrra. 22%lt 18%le. Piltlikult öeldes – kui täna korjab riik maksu viie tööpäeva eest, siis Reformierakond tahab, et nelja aasta pärast peaksid tööinimesed maksma ühe tööpäeva võrra vähem. Ehk – reeded oleksid edaspidi maksuvabad,” ütles Ansip.

Keskmist palka teenivale inimesele tähendab see aastas umbes 3800 kroonist lisaraha.

Reformierakond kavatseb ka säilitada ettevõtete investeeritud kasumi tulumaksust vabastamise ning muuta säästmise soodustamiseks tulumaksuvabaks eraisikute väärtpaberitelt teenitava tulu, kui see investeeritakse väärtpaberitesse 90 päeva jooksul.

Teise olulise sammuna Euroopa jõukaimate hulka jõudmiseks näeb Reformierakond tööhõive suurendamist.

„Eestis töötab praegu 70% tööealistest inimestest. Seda on palju, aga mitte piisavalt palju. Näiteks Islandis on tööhõive ligi 83% elanikkonnast, Taanis 76%,” ütles Ansip.

Taani taseme saavutamiseks peaks Eesti Ansipi sõnul täiendavalt tooma tööjõuturule umbes 65 000 inimest. „Odava tööjõu massilise sissetoomise asemel peame me hakkama kasutama praegusest palju rohkem osalise tööajaga töötajate jõudu ja ka kaugtöö võimalusi. See annab võimaluse tööjõuturule kaasata vanemaealisi inimesi, noori ja ka pikaajalisi töötuid,” lausus Ansip.

Ansip ütles, et majanduse arenedes ja palkade kasvades ootab Eesti tagasi ka neid 15-20000 inimest, kes praegu töötavad välismaal. „Nende väljaspool Eestit hangitud kogemused saavad olema kõrgelt hinnatud,” lisas Ansip.

Kolmanda olulise sammuna näeb Ansip tootlikkuse suurendamist, mille osas Eesti on Euroopas ees vaid Lätist ja Leedust.

„Odavale tööjõule orienteeritus võis olla mõistlik lühiajaliselt, aga pikaajaliselt – alati leidub mõni uus riik, kus tööjõud on veel odavam,” ütles Ansip.

„Seepärast ei tohi Eesti panustada odavale tööjõule vaid teadmistepõhisele majandusele. Tarkus, uuenduslikkus ja nutikus on see, mis peavad meie trumbid olema, mitte odavus. Ja selleks peavad innovatsioonile ja uurimistegevusele tehtavad kulutused jõudma 3%ni SKTst,” sõnas Ansip.

Ansipi sõnul peab Eesti järjest enam õppima tegema vähesema musklijõuga rohkem tööd.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt