Anne Sulling: teadus- ja arendustegevusstrateegia eesmärgist taganemine halvendab Eesti konkurentsipositsiooni

Uudis
|
20.11.2017

Reformierakonna fraktsiooni saadik Anne Sulling esitas täna Riigikogu ees peaminister Jüri Ratasele arupärimise teadus- ja arendustegevuse kulutuste kohta. Peaministri poolt juhitud Teadus- ja Arendusnõukogu otsustas säilitada teadus- ja arendustegevuste kulutused järgmisel neljal aastal 2017. aasta tasemel, mis läheb vastuollu Riigikogu poolt 2014. aastal heaks kiidetud Eesti teadus- ja arendustegevuse ning innovatsioonistrateegiaga 2014-2020.

„Hetkel moodustavad Eesti teadus-arenduskulutused koos erasektoriga kokku vaid 1,5% SKTst, millest riigipoolne rahastus moodustab umbes pool. Eesti teadus- ja arendustegevuse ning innovatsioonistrateegia 2014-2020 eesmärgiks oli suurendada teadus- ja arendustegevuse riigipoolne rahastamine 1%-ni SKTst aastaks 2020. Sellest taganemine halvendab Eesti konkurentsipositsiooni,“ andis Reformierakonna saadik hetkeseisust ülevaate.

„Maailma jõukamad riigid, kui nad ei ole just naftariigid, on usinad panustajad teadus-arendustegevusse. Globaalse innovatsiooniindeksi tipus figureerivate riikide SKT on elaniku kohta enamasti maailmas kõrgeimate hulgas. See on ka loogiline, sest tänu teadus- ja arendustegevusele loovad ettevõtted uusi kõrgema lisandväärtusega tooteid ja teenuseid ning leiavad mooduseid, kuidas protsesse efektiivsemaks muuta. Tänu paranenud konkurentsivõimele kasvatatakse oma käivet. Kui ettevõtetel läheb hästi, kasvavad ka riigi maksutulud ning elanike elujärg,“ selgitas Sulling investeeringute vajalikkust.

„Sellest on suurepäraselt aru saanud meie põhjanaabrid. Nimelt, hiljuti jõudis Soome Teadus-Arendus Nõukogu üksmeelsele otsusele tõsta Soome teadus-arenduskulutused pikas perspektiivis 4%-ni SKTst, millest valitsuse panus moodustab kolmandiku,“ tõi Sulling näite.

„Selleks, et meie otsustajad mõistaksid teadus- ja arendustegevuse olulisust innovatsioonis ja Eesti majanduse arengus, on juba lähipäevil võimalus osaleda innovatsioonikonverentsil, kuhu tulevad esinema oma valdkonna silmapaistvamad praktikud üle maailma,“ lisas Sulling.

Täpsem info konverentsi kohta SIIN


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt