Andres Sutt: START! 88 päeva valimisteni

Arvamus
|
Andres Sutt
|
07.12.2018

Minu kõne valimiskampaania avaüritusel 5.detsembril restoranis TOA

Head sõbrad ja külalised!

Mul on väga hea meel, et võtsite aega tulla täna siia, et rääkida Eesti tulevikust ja poliitika rollist selle kujundamisel. Millise riigi anname me üle oma lastele on minu jaoks alati olnud poliitikakeskne küsimus. Ja seepärast on mul eriti hea meel näha täna siin nii palju noori,  lisaks endiselt noortele hallipäistele vanemaealistele:)

Minult on palju küsitud, miks ma otsustasin tulla poliitikasse? See on pikalt küpsenud, ent siiski emotsiooniga otsus. Olen seda teemat põhjalikult arutanud sõprade ja pere ringis hea mitu aastat. Kaalunud plusse ja miinuseid. Kuulnud innustust ja keelitamist, et milleks mulle seda jama vaja on.

Kuid sel suvel jõudsin äratundmisele, et  just nüüd on õige aeg. Eesti on mulle liiga kallis ja meie ühine tulevik liiga südamelähedane, et kõrvalt vaadata kuidas Eesti tulevikku kujundatakse. Jah, ma soovin vastutada Eesti tulevikku mõjutavate otsuste eest. Ja need otsused tehakse poliitikas.

2019.a. valimised on võtmetähtsusega. Ma usun, et me kõik siin tunnetame, et Eesti ühiskond ja poliitika on teelahkmel ning sarnast olukorda pole me oma riigi poliitikas ammu näinud. Need valimised määravad, kuhu suunas liigub Eesti mitte ainult järgmised neli aastat, vaid mis saab meie riigist kümne, kahekümne ja kõigi järgnevate aastate jooksul. Need valimised on ennekõike just väärtuste põhised. Kas me austame jätkuvalt arvamuste paljusust ja sõna- ning mõttevabadust? Kas me usume jätkuvalt, et rahvusriik ja eesti keel arenevad paremini olles avatud ja rahvusvaheline, mitte müüridega ümbritsetud?

99 aastat tagasi ütles rahvusülikooli toonane kuraator Peeter Põld, et rahvusülikool ei saa tegutseda omaette, üksinda, vaid peab olema osa rahvusvahelisest teaduslikust ühispüüdest. Minu jaoks kehtib see pea sada aastat vana visioon ka täna – Eesti on rahvusriigina edukas olles rahvusvaheline ja avatud. Kuid me peame kuulma ka nende muresid, kes näevad avatuses ja rahvusvahelistumises ohtu meie rahvale ja meie kultuurile. Me peame andma kõigile turvatunde ja südamerahu, et Eesti rahvas ja keel ja riik on kaitstud.

Me kõik tõdeme, et maailm meie ümber on muutunud vähem sõbralikuks ja vähem avatuks, nii Ameerikas kui Euroopas. Hirmu külvamine ja lugupidamatus väitluskaaslase suhtes on saanud uueks normaalsuseks. Ei loe enam faktid, vaid emotsioonid. Üksteise peale karjumine on asendanud kaalutletud ja riigimeheliku arutelu. Selline käitumine ei kuulu Eesti kultuuriruumi. Seetõttu vajab Eesti hädasti rohkem riigimehi, kes on oma maa päris patrioodid. Ja vähem konjunkturiste, kes nimetavad end ainsana patriootideks.

Õnneks ei muutu aga mõned asjad. Loodus- ja majandusseadused püsivad ka siis, kui meie ümber valitseb paralleelreaalsus, tõejärgsus, sallimatus ja vastandumine. Ma tunnistan teile, et mul ei ole kõiki vastuseid ning lahendusi kõikidele probleemidele. Aga mul on veerandsajandipikkune majanduspoliitika ja finantskriiside lahendamise kogemus Eesti Pangast, Rahvusvahelisest Valuutafondist, Euroopa Stabiilsusmehhanismist. Mul on kogemus ka Eesti ühest suurimast äriettevõttest Eesti Energiast.

Maailmamajandus on hetkel selle tsükli tipus. Need, kel pikem elukogemus teavad, et tulevastel aastatel on meie radaril järgmine majanduslangus. Selleks, et Eesti suudaks keerulistel aegadel teha tarku valikuid, väljuda langusest võitjana ning selle mõju ühikonnale pehmendada, on vaja valitsusse liikmeid, kellel on eelnev kogemus kriisidega toimetulekust.

Olen veendunud, et ainult tugev majandus saab garanteerida meile parema tuleviku. Seetõttu soovin poliitikas keskenduda eelkõige just majandusteemadele. Tugev majandus on see, mis tagab meie riigi kaitse, meie riigi tervishoiusüsteemi rahastamise ja väärika pensionipõlve. Tugev majandus on see, mis tagab parima hariduse meie noortele ning see, mis meelitab meie talendid koju. Tugev majandus on see, mis loob kõrgepalgalisi töökohti ning tagab parima tuleviku nii meile kui meie noortele ja nende lastele.

Tugevat majandust saab luua ainult nii, et majanduspoliitikaga tegelevad just need kellel on selleks kogemus ning teadmised. See on minu panus ja pakkumine Eestile tulevastel valimistel.

Elu on mind õpetanud, et ühtegi vägitegu ei ole võimalik teha üksinda. Selleks olen ma teid kutsunud täna siia, et üheskoos töötada selle kallal, et Eestist saaks riik, kus meil kõigil on hea olla. Riik, kus me tunneme end turvaliselt nii kaitse kui majanduse poolest. Riik mis on salliv ja avatud. Riik, mille ärikeskkond tõmbab ligi ettevõtjaid, kes loovad uusi skype, transferwise ja paljusid teisi ägedaid ettevõtteid. Riik, kus meil kõigil on võimalus anda endast parim ning oma unistusi teostada. Riik, mille üle oleme uhked ning riik mille võime uhkusega pärandada enda järeltulijatele.

Tänan oma suurepärast tiimi ja toetajaid – Karinit, Martinit, Triinu, Lona-Liisat, Kairit, mu oma lapsi Anna-Liisi, Kristianit ja Karli. Ja kõige rohkem Siirit, kes alguses oli sellele mõttele nii väga vastu ja nüüd on suurim toetaja.

Lennart Meri ütles „Meist igaühest sõltub Eesti püsimine“. Anname siis igaüks enda panuse Eesti püsimiseks ning selle nimel, et meie tulevik oleks helge. Toomas Hendrik Ilves ütles „Teeme Eesti suuremaks!“. Teeme seda koos.

Ma loodan, et olen kandidaat, keda te võite Riigikogu valimistel toetada avameelselt ning julgelt.

Üheskoos parema tuleviku ja suurema Eesti eest!

The post START! 88 päeva valimisteni appeared first on Andres Sutt.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt