Andres Sutt: hinnang Eesti aeglasele internetile on vaade tahavaatepeeglist

Arvamus
|
Andres Sutt
|
01.12.2022

DESI hinnang (PM 30.11) on vaade tahavaatepeeglist ega arvesta sel aastal vastuvõetud 5G regulatsioone ning juba toimunud sagedusoksjoneid. Mul on hea meel, et mul õnnestus ministrina avada uks 5G kasutuselevõtuks Eestis ning viia lõpuni pikaleveninud ja vaidlusi täis protsess, millega enne mind tegeles seitse ministrit. Nüüd tuleb kaotatud aeg tagasi teha.

Olen kindel, et telekommunikatsiooniettevõtted täidavad oma lubaduse ja liiguvad siit kiirelt edasi ning toovad 5G lahendused klientideni üle Eesti. Sest klientideta kasutusluba on kulu ja järgmises raportis oleme koondarvestuses vähemalt esiviisikus, aga parem veel esikolmikus.

5G, ja eriti 700 MHz sagedusvahemik, on osa lahendusest kaabli ja satelliitinterneti kõrval ka kiire interneti viimiseks väljaspoole suuremaid asulaid. Samuti mängib see sagedusvahemik olulist rolli asjade interneti laiemaks kasutamiseks tööstuses või kodutingimustes.

Üks otsus, mis vajab järjekindlat rakendamist on 5G kasutusvõimekuse rajamine riigiteede ja raudtee ehitamisel või renoveerimisel. Meil on endiselt lõike maanteedel või raudteel üle Eesti, kus mobiilne internet või kohati ka kõneside on selgelt ebarahuldav.

Asjade internet, isesõitvad autod ning laiemalt meie üha suurem sõltuvus internetipõhistest lahendustest ja mugavusteenustest, eeldavad investeeringuid küberkerksusse ning -teadlikkusse. Inimese, ettevõtte või organisatsiooni ja riigi tasandil.

Oleme edukad ja suudame klientidele pakkuda parimat kasutajakogemust konkurentsivõimelise hinnaga siis, kui riik loob investeerimiskindluse ja tagab toimiva konkurentsijärelevalve ning erasektor on investeeringute ja innovatsiooni vedajaks. Nendest põhimõtetest tuleb riigil regulatsioonide kehtestamisel lähtuda.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt