Maksuvaba miinimumi tõus toetab palgasaajaid ja üldine tööjõumaksude langetamine ettevõtjaid, ütles Riigikogu rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd tulumaksuseaduse muudatuste lõpphääletuse eel täna Riigikogus esinedes.
Tegemist on kulutõhusama meetmega kui oleks muud meetmed sissetulekute ja tööhõive suurendamiseks ning seeläbi majanduse elavdamiseks. Sellepärast on tähtis, et maksuvaba miinimumi tõus jätkuks ka peale 2015. aastat.
„Riigi poolt tehtud sammud läbi tulumaksuvaba miinimumi tõstmise ning tulumaksumäära ja töötuskindlustusmakse alandamise vähendavad ettevõtjate tööjõukulu. 1000 eurose palga saajatele tähendab see ühtlasi 170 lisaeurot aastas, mis inimene aastas täiendavalt kätte saab,“ rõhutas reformierakondlane.
Aivar Sõerd selgitas Riigikogu kõnepuldist, et tööjõumaksude ja eriti tulumaksu langetamine tasandab ettevõtete tööjõukulude kasvamist ja parandab konkurentsivõimet. Kevadel kinnitatud riigieelarve strateegia näeb ette tulumaksuvaba miinimumi järk-järgulise tõstmise 2018. aastaks 184 euroni kuus.
„Eesti Panga poolt tehtud uurimuses on leitud, et maksuvaba tulu tõstmine avaldab märkimisväärset mõju tööjõupakkumisele. Maksuvaba tulu tõstmine 10% võrra suurendab tööjõupakkumist ca 0,5% võrra. Tegemist on efektiivse meetmega, vähendamaks madalapalgaliste maksukoormust, sealjuures suurendades nende sissetulekuid ja kasvatades hõivet,“ rääkis ka rahandusministri ametit pidanud parlamendisaadik.
Reformierakondlasest rahanduskomisjoni liige märkis sedagi, et brutopalk kasvas eelmisel aastal 7 protsenti. Hindade kasvuga korrigeeritud reaalpalk tõus üle 4 protsendi ja palgasaajate toimetulekut parandav reaalpalga tõus on toimunud juba kolmandat aastat järjest. Töötajate palgaootused püsivad jätkuvalt kõrged ja palgakasvu jätkumist võib näha ka käesoleval aastal.