Läinud reedel kutsusid Reformierakonna Jõgeva maakonnaorganisatsiooni juhid mind Puurmani valda. Seal toimus maakonnaorganisatsiooni juhatuse koosolek.
Vali Uudised, Vooremaa 19.10.2007
Erakonnakaaslaste idee mitte pidada oma koosolekuid ainult maakonnakeskuses Jõgeval on igati kiiduväärt. Maakonnas ringi liikudes ja erinevaid omavalitsusi külastades saavad rikkamaks kõik. Külalised saavad paremini kurssi ühe valla või linna oludega ja oskavad oma tegemisi naabri tegemistega kõrvutada. Võõrustajatele aga jääb muuhulgas külaliste kütus ning loodetavasti ehk ka mõni hea nõuanne.
Ma ei tahaks alustada siinkohal kõhe kütmisega. Olin jahmunud, kui vallajuhid näitasid mulle Puurmani spordi- ja kultuurimaja. Hallitavad seinad, niiske ja jahe maja, pisikesevõitu saal, olematud pesemisvõimalused — sellistes tingimustes toimuvad Puurmani laste kehalise kasvatuse tunnid ning toimub valla huvitegevus.
Saan vallavanem Rauno Kuusi murest täielikult aru. Puurmani-taolisel vallal peab olema kaasaegne spordi- ja kultuurimaja või vabaajakeskus, olgu selle hoone nimi milline tahes.
Rauno Kuusi ja teiste Reformierakonna Puurmani organisatsiooni liikmetega vesteldes märkisin enda jaoks olulisena seda, et neil inimestel on selge arusaamine ja siht silme ees, kuidas oma koduvallas elu edasi korraldada ning mida Puurmani valla rahvas eluolu parandamiseks vajab. See on väga tähtis ja nii kurb kui see ka pole, mitte alati ja mitte igal pool iseenesest mõistetav: paraku kohtan ikka veel Eestimaal omavalitsusi, kus lõputult vaieldakse ühe või teise objekti vajalikkuse üle ja nii juba varsti kümme aastat.
Vabaajakeskusest rääkides on hea, et vallal on olemas maa-ala asula keskuses, kuhu uus hoone rajada. Minu soovitus valla juhtidele on samuti see, et mõttekas on projekteerida ja ehitada uus hoone, koolile lähemale ja mitte matta kümneid ja kümneid miljoneid vanasse hoonesse. Kahjuks ei sobi see maja täna valla vajadustele mitte ühestki aspektist vaadatuna. Küll aga tahan volikogule ja vallavalitsusele südamele panna, et uue maja projekt oleks vaja väga hoolikalt läbi mõeldud. Uue maja eelis on, et selle saab ehitada just sellisena nagu on vaja ning kokkuvõttes tuleb uue ehitamine kindlasti odavam kui vana kohandamine.
Täpselt kalkuleerida aga on vaja seepärast, et hoone saaks paraja suurusega ning tekitaks tegutsedes vallale võimalikult vähe kulusid. Mõelgem kasvõi kütte ja valgustamise peale. Kõik teavad, mis praegu kütmine ja elekter maksab. Iga hoone, mis mistahes valda ehitatakse, tuleb ehitada rahva vajadusi ning valla võimalusi silmas pidades ja mitte ausambana vallavanemale.
Hea uudis Puurmani rahvale on selles, et järgmise aasta riigieelarvesse on raha teie vabaajakeskuse projekteerimiseks planeeritud. Kui lisada, et peagi käivitub ka 2000-kroonine ringiraha, siis kindlasti on Puurmani noortel tulevikus rohkem võimalusi sisukalt aega veeta.
Et noored on meie tulevik, seda oskavad korrata kõik. Aga mida see tegudes võiks tähendada? Bussijaamadesse kogunevad ja sihitult ringi hulkuvad noored pole kahjuks asulates harv pilt. Seepärast pean väga mõistlikuks Puurmani noortekeskuse rajamist. Praegu remonditavas majas jätkub ruumi nii postkontorile kui ka noortekeskuse tarvis. Endise Põlva maavanemana võin pikalt rääkida oma kodumaakonna noorsootööst, mis ulatub kaugete välisriikideni välja. Võin kinnitada, et esikohal pole mitte maja, vaid tarmukas noorte tuumik ja nende juhendaja. Kuid ilma korralike ruumideta ei saa ka siin hakkama. Alternatiiviks on tõesti kogunemine bussijaama.
Puurmani lasteaed ja kool on valla edasise arengu seisukohalt määrava tähtsusega asutused. Loomulikult on taas esmatähtis kasvatuse ning hariduse kvaliteet. Aga ilma normaalse õpikeskkonnata on väga raske hakkama saada. Mõlema hoone renoveerimisega on algust tehtud, kuid ees on veel palju tööd. 2007-2013 on avanemas mitmeid Euroopa Liidu tõukerahastuid, kindlasti kosub ka valla rahakott ning egas riikki oma abist ära ütle. Aga just siin tahan rõhutada pealkirjas öeldud mõtet: aitad end ise, siis aitavad sind ka teised. Valla juhtidel on vaja selget nägemust, mida ikkagi ja millises järjekorras teha ning valla eelarve korralikku planeerimist, et saaks vajaliku ära teha ja et jääks ka raha projektide omaosaluseks. Kindlasti on vaja head koostööd naabritega.
Puurmani valgustatud tänavad on lisaks praktilisele funktsioonile ka üsna sümboolsed: elu läheb edasi ja kõik elav püüdleb valguse poole. Soovin Puurmani rahvale kokkuhoidmist, tarku otsuseid ning nende tarmukat elluviimist!