Eesti riigil tuleb jätkata konservatiivset eelarvepoliitikat ja mitte elada edaspidigi üle oma jõu.
Ameerika Ühendriikide Kongress ja Senat kiitsid pärast vaidlusi heaks ligi 800 miljardi dollari suuruse majanduse stimuleerimise plaani. Väga rahul pole selle plaaniga ei demokraadid ega vabariiklased/kuid mõlemad on ühel meelel: tähtsam kui iga üksikosa on plaan ise.
Ameerika majandus vajab usku tulevikku ja seda aitab hiiglasliku rahamahuga plaan luua. Veebruari algul Washingtonis inimestega kohtudes olid nad kõik arvamusel, et kogu maailma majanduse käekäik sõltub USAst. Seda meelt olid nii Vene Föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimees kui ka Filipiinide senaator, nii Soome europarlamendi saadikud kui Hiina munk.
Kui USA majandus hakkab jälle edenema, on ka teistel riikidel uue majanduskasvu lootust. Ja vastupidi. Ehk siis peame meiegi siin pöialt hoidma, et Barack Obama administratsiooni plaanid majandust uuesti jalule upitada õnnestuksid.
Mida valib Eesti
Eesti riigil tuleb jätkata konservatiivset eelarvepoliitikat ja mitte elada edaspidigi üle oma jõu. Kui riigieelarve tulud vähenevad, tuleb vähendada ka kulusid. Eurole ülemineku plaan annab kindlad orientiirid, millest kinni hoida: madal inflatsioon, eelarve tasakaal kolme protsendi piires ja krooni kursi hoidmine.
Suureks väärtuseks tuleb lugeda eelarvevarusid. Siinkohal lähen korraks ajas kolm aastat tagasi.
2006. aasta suvel käisid keskerakondlased mööda Eestit ringi ja lubasid pudrumägesid. Et riigieelarve laekub üle ja kohe tehakse kolme miljardi suurune lisaeelarve ja kõik erakonnad saavad laiali jagada miljardi.Teatavasti moodustasid siis valitsuskoalitsiooni Reformierakond, Keskerakond ja Rahvaliit. Nii mõnigi jäi keskerakondlaste juttu peatselt saabuvast rahalaevast uskuma, mõni lihtsameelne astus erakondagi.
Loomulikult mingit raha laialipuistamist ei tulnud, 2006. aastal said Eesti riigi reservid täiendust 6,5 miljardi krooni ulatuses. Nüüd võime vaid rõõmu tunda, et meil on reservid kogutud ja saame isegi lätlastele laenu anda. Majandusfoorumil «Tuulelohe lend» väitsid ettevõtjad selgelt, et Eestil on võrreldes teiste Balti riikidega eeliseid.
Esiteks on meie riigieelarves reservid, teiseks on poliitiline võim stabiilne ja poliitiline korruptsioon minimaalne. Neid eeliseid tuleb tutvustada erinevates rahanduskeskustes, nii Euroopas kui ka Ameerikas.
Muudatused sunnivad tervisele mõtlema
On levinud arvamus, et praeguse kriisi järel tekkiv uus majanduskasv saab alguse mitte enam laenurahast, vaid otseinvesteeringutest.
Investoritele on otsuseid tehes oluline usaldada riiki, kuhu nad oma raha paigutavad. Eriti usaldusväärsed on projektid, millel on mingigi riigi tagatis. Kredex ja EAS on Eestis institutsioonid, kus on raha ja teadmisi, et headele projektidele sellist toetust ja tagatist anda.
Riigikogu on heaks kiitnud kaheksa miljardi krooni suuruse kärpe selle aasta riigieelarves. Lõige on olnud valus, kuid saame siiski kulutada vaid nii palju, kui meil on. Sama põhimõte kehtib nii pere- kui riigieelarves. Mõistlikke kärpeid kiidavad isegi muidu nii kriitilised ajakirjanikud.
Teistest kärbetest eristub selgelt haiguspäevade hüvitiste osa. Seal on tegemist seniste põhimõtete muutmisega. Nimelt on edaspidi kolm esimest haiguspäeva omavastutus ehk siis hüvitist ei maksta. Järgmisel viiel päeval maksab tööandja 80 protsenti töötasust ja alates üheksandast päevast haigekassa.
Muudatuse tulemusel suureneb korraga nii töötaja kui ka tööandja vastutus. Eeldan, et mõlemad hakkavad pärast. seda rohkem mõtlema tervisele ja haigusi ära hoidma.
Jäävad ära ahvatlused võtta haigusleht huvitavate spordivõistluste ajaks või saata töötaja töö puudumisel koju soovitusega võtta «sinine leht».
Vaatamata otsustatud muudatusele, pole lahendus siiski veel lõplik. Siit edasi peavad tulema kindlustusliigid, et nii töötajad kui ka tööandjad saaksid end kindlustada haiguse vastu. Töö jätkub.
Mul on heameel, et kärpe-plaanist jäi välja vanemahüvitis, sest majanduslikult raskel ajal vajavad lastevanemad veelgi suuremat kindlustunnet.
Vanemahüvitis on end õigustanud kui iibe oluline suurendaja. Me ei sure Eestis välja siis, kui meid sünnib igal aastal rohkem, kui siit ilmast lahkub.
Vanemahüvitis annab kindlustunde lastevanematele, siseministeeriumi viimaste aastate töö on kaasa toonud enneaegsete surmade vähenemise.
Ka eakad inimesed peaksid olema õnnelikud, et nende sissetulek suureneb. Isegi kahel moel. Kõigepealt tõuseb pension 1. aprillist viis protsenti ja teiseks langevad majanduskriisi tingimustes hinnad (toasoe, toidu- ja tööstuskaubad), ehk siis pensioni-kroonide ostujõud suureneb.
Õppigem kolm keelt suhu
Kõige suurem raskus majanduskriisis lasub siiski ettevõtjatel ja töötajatel. Mõlemal tuleb kõvasti pingutada, et muutuvas majanduses ellu jääda.
Ettevõtjatel tuleb kulud üle vaadata ja likviidsust hoida. Töötajatel olla valmis muutusteks, õppida ja üheskoos tööandjaga pingutada, et raske aeg üle elada.
Tihti küsitakse, mida peaks siis õppima. Kindel valik on omandada nii suuline kui ka kirjalik keeleoskus vähemalt eesti, vene ja inglise.
See töötaja, kes kolmes keeles hakkama saab, on tööturul igal juhul eelistatud seisus. Eesti on väike riik ja siin saab hakkama ainult inimestega mujalt suhelda osates.
President Toomas Hendrik Ilvese majandusfoorumil öeldut korrates: pideva häda ja huku kuulutamine mõjub halvasti meie ühiskonna vaimsele turvatundele. Rohkem tuleks mõtelda võimalustele, mida keeruline olukord meile pakub.