Yoko Alender: valitsus suurendab ebavõrdsust

Uudis
|
Yoko Alender
|
08.11.2017

Reformierakonna fraktsiooni liige Yoko Alender küsis tänases Riigikogu infotunnis haridusminister Mailis Repsilt Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse (PGS) muudatuste kohta. „Erivajadustega laste haridustee on eriline ning nõuab rohkem mõistmist, toetust, tähelepanu ja aega. Haridusministri esitatud PGSi muutmise eelnõu on halvasti ettevalmistatud ning ärritab nii lapsevanemaid kui spetsialiste,“ selgitas kultuurikomisjoni liige Alender muudatuste tagamaid.

„Kaasava hariduse põhimõte on, et erivajadusega lapsed õpivad teistega koos. Teisalt on põhiseaduse järgi laste hariduse valikul otsustav sõna lapsevanematel. Eesti omavalitsused ja koolid on erineva tasemega, samuti on erinev koolide võimekus erivajadustega lastega toime tulla. Sellest tingituna on raskemate erivajadustega laste haridus seni olnud riigi vastutus,“ täpsustas Alender.

„Suunates riigi raha erivajadustega laste haridusteesse tulumaksuprotsendi kaudu, suurendatakse erisusi koolide vahel veel enam. Edaspidi saab lõviosa toetusest Eesti rikkaim omavalitsus ehk Tallinn, kes seni pole oma erivajadustega laste koole piisavalt toetanud. On arusaamatu, miks soovib minister kiirustades rakendada muudatusi, mida ei toeta lapsevanemad ega spetsialistid – need, keda muudatused kõige rohkem puudutavad,“ ütles Alender.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi kommenteeris muudatusettepanekut järgmiselt: “Lapsevanemate mure, et tugiteenuste kättesaadavus muutub ebaühtlasemaks, langeb kokku nii meie fraktsiooni arvamuse kui Mailis Repsi enda korratud tôsiasjaga, et omavalitsused ja koolid on oma suutlikkuses väga erinevad. Riigi vastutuse ära jagamine erinevatele omavalitsustele viib kahtlemata ebavõrduse suurendamisele, aga asja teeb topelt keeruliseks see, et raha hakatakse omavalitsustele tugiteenusteks jagama tulumaksuprotsendi kaudu. Seega saavad tugevamad senisest veel tugevamateks ja jôukad omavalitsused riisuvad koore ka tugispetsialistide turult.“

Riigikogu infotunni videoklipp SIIN


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt