Yoko Alender: rahvastikupoliitika aluste dokument on ebakvaliteetne kobareelnõu

Uudis
|
11.03.2018

Reformierakonna fraktsioon ei ole nõus rahvastikupoliitika töörühmas koostatud rahvastikupoliitika aluste dokumendi vastu võtmisega pakutud konsensuslikul moel. Tegemist on sisult vastuvõetamatu ebakvaliteetse materjaliga, mis jätab liialt suure tõlgendamisruumi, samuti ei ole teksti koostamine olnud läbipaistev ja kaasav kõigi töörühma osapoolte suhtes.

“Teksti keeleline kvaliteet on vastuvõetamatu, kõrvuti on probleemide kirjeldus, eesmärgid, väga erinevaid tõlgendusi lubavad, konkreetseid poliitilisi valikuid sisaldavad ettepanekud,” põhjendas Yoko Alender Reformierakonna fraktsiooni seisukohta.

Alenderi sõnul on sisult tegemist kobareelnõuga, kus sõnavahu sisse on peidetud väga halbu otsuseid. “Siin on palju ümmargust juttu, halvas eesti keeles olukorrakirjeldust, mille sisse on peidetud koostamise hilises faasis ei tea kelle poolt konkreetseid poliitilisi valikuid, millele meie ei nõustu alla kirjutama,” ütles Alender.

“Meile on vastuvõetamatud eesmärkidena näiteks mitmekeelne haridus, kodakondsuspoliitika leevendamine ja kõigesse sekkuv riik. Selliseid asju ei saa konsensuslikult vastu võtta, need on maailmavaatelised küsimused, millele saadakse mandaat rahvalt erakonna valimisprogrammi alusel.”

Alender lisas, et samas on rahvastikupoliitika aluste dokumendi koostamisel käed püsti tõstetud ja alla antud näiteks tööjõu küsimuses. “Samuti on näiteks rändes ainus mõte eristada lühi- ja pikaajalist rännet. Tööandjad on rääkinud aastaid, et on vaja lahendada Eesti arengut pärssiv puudu oleva tööjõu küsimus, sellest arutelust on aga loobutud,” tõi Alender näiteid. “Nõus võib dokumendi puhul olla probleemikirjeldustega, mis kahjuks ei sisalda midagi uut. Need on ammu teada mured, see paber aga visiooni paremaks tulevikuks ei paku.”

“Kahjuks tuleb tõdeda, et meie kahtlus, et see komisjon loodi tegelike probleemide lahendamise asemel selleks, et tegelik oluline debatt vaigistada, näib tõele vastavat. Üritatakse jätta muljet justkui oleks küsimused sellise paberiga lahendatavad.”

Riigikogu rahvastikukriisi lahendamise probleemkomisjoni moodustatud rahvastikupoliitika töörühm kogunes esimest korda 20. novembril 2017. Töörühm kutsututi kokku rahvastikupoliitika põhialuste koostamiseks aastateks 2018–2035, millest peaks hakkama lähtuma kõik seadused ja arengukavad.

Reformierakonna fraktsioon esitab oma seisukoha rahvastikupoliitika aluste dokumendi kohta homme.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt