Riigikogu liige Vilja Toomast ütles täna parlamendis riikliku perelepitusteenuse eelnõu lõpphääletuse eel, et uus seadus aitab paremini seista laste huvide eest.
“Kui vanemate suhe puruneb ja otsustatakse lahku minna, on lapse jaoks kõige parem teha seda rahumeelselt ja mõelda, kuidas saab oma edasist elukorraldust sättida selliselt, et mõlemad vanemad oleksid lapse elus jätkuvalt olemas,” ütles Toomast
Toomast sõnas, et kõige parem oleks, kui vanemad nendes küsimustes ise rahumeelselt kokku lepiksid. “Kahjuks ei ole see alati võimalik ning lahkuminekust tingitud emotsioonid, takistavad iseseisvalt selliste kokkulepete tegemist. igal aastal esitatakse kohtule ca 4000 avaldust erinevate lastega seotud küsimuste lahendamiseks),” märkis Reformierakonna fraktsiooni nimel kõnelenud Toomast.
Tema sõnul oleks laste heaolu tagamiseks oluline, et vanemate lahkumineku korral oleks lapsevanematel võimalik lapse elukorraldusega seotud küsimustes sõlmida kokkuleppeid nii kohtuväliselt kui ka varajases faasis kohtumenetluses. “Seetõttu näeb riikliku perelepitusteenuse seadus ette, et enne kohtusse pöördumist, tuleb perel üldjuhul läbida perelepitus, vaid lähisuhtevägivalla juhtumite puhul sellist automaatset suunamist pole, kuna see oleks vastuolus Istanbuli konventsiooniga.”
Toomasti sõnul toetavad perevaidlustes perelepituse kasutamist riigikohtu esimees ja õiguskantsler. ”Riigikohtu esimees Villu Kõve on märkinud, et plahvatuslikult on kasvanud kohtutes lahendatavate perekonnaasjade arv, eelkõige just lastega seotud vaidlused. Tema hinnangul peaks riik selliste kohtuid koormavate asjade jaoks asutama kohtuvälise lepitusorgani. Praegu selline juriidiliselt siduv ja riiklikult toetatud süsteem puudub,” ütles Toomast.
“Last puudutavate otsuste tegemisel peavad alati keskmes olema lapse huvid. Last ei tohi panna olukorda, kus ta peab valima ühe või teise vanema vahel, kuna laps armastab neid mõlemaid. Lapsi ei tohi otsuste tegemisel kõrvale jätta ja neile tuleb toimuvat selgitada. Seda tuleb teha lapse vanust ja arengutaset arvestades sobival viisil, kuid tegemata seda jätta ei tohi,” lõpetas Vilja Toomast.
Riigikogus toetas riikliku perelepitusseaduse vastuvõtmist 55 saadikut.