Riigikogu kiitis eelmisel nädalal heaks perekonnaseaduse muudatused, millega luuakse alaealisele lapsele miinimumelatise kindlaksmääramise kord, mis vastab Eesti elustandardile, on paindlik ja aitab vähendada lastevanemate kohtuvaidlusi miinimumelatise suuruse üle.
Riigikogu õiguskomisjoni liikme Vilja Toomasti sõnul valmistati neid muudatusi koos erinevate huvirühmadega ette neli aastat ning tal on hea meel, et lõpuks jõuti parima võimaliku kompromissini nende osapoolte eri soovide vahel.
„Muudatuste tulemusel asendatakse praegune miinimumelatise summa, milleks on pool kuupalga alammäärast, õiglasemate ja paindlikumate elatise arvutamise alustega. Edaspidi tuleb elatise summa kujunemisel võtta arvesse lapse reaalseid vajadusi, vanema võimalusi ja lapsega koos veedetava aja hulka. Samuti tuleb arvestada, mitut last vanem üleval peab pidama ning kellele makstakse lapsetoetust ja lasterikka pere toetust,“ selgitab Toomast.
„Kui riigikogu ei oleks seda seadust heaks kiitnud, oleks järgmisel aastal miinimumelatise summa ühe lapse kohta juba 327 eurot, kahe lapse kohta 654 eurot, kolme lapse kohta 981 eurot ja nii edasi. Seda peaksid sissetuleku suurusest maksma kõik oma lastest eraldi elavad vanemad terves Eestis. Kui paljudele oleks see päriselt jõukohane?“ küsib ta.
Toomast loodab, et tänu nendele muudatustele vähenevad ka järjest keerulisemaks muutuvad vaidlused perekonnaasjades. „Usun, et viimane asi, mida lapsed näha tahavad, on kohtus elatisraha pärast teineteisega võitlevad vanemad. Selleks, et vanematel oleks lihtsam jõuda kokkuleppele lapsele makstava miinimumelatise suhtes, on justiitsministeerium avaldanud oma kodulehel elatiskalkulaatori. Selle abil saavad vanemad ise arvutada, millise elatise summa kohus nende puhul suure tõenäosusega minimaalselt välja mõistaks,“ lisab Toomast.
Elatiskalkulaator on leitav siit: https://www.just.ee/elatiskalkulaator/