Õnne Pillak: toetame neid, kes abi vajavad!

Arvamus
|
Õnne Pillak
|
15.12.2021

Kõrged elektri- ja küttehinnad on ebameeldivad kõigile. Kuid mitte kõikide perede hakkama saamist ei muuda need keerulisemaks. Riigil tuleb sihtida toetused inimestele, kellel läheb raskemaks energiahindade tõusu tulemusel, sest nii saame neid toetada rohkem. Ja seda tuleb teha praegu, mil elektri- ja küttearved tõusevad ning on vajadus toetuse järele.

Lõpetagem vaidlemine, sest see ei aita kedagi. Need, kes kõige valjemalt nõuavad soodustusi kõigile, hoiavad tegelikult kinni toetust peredele, kes riigipoolset abi praegu kõige enam vajavad.

Rahandusminister on välja pakkunud lahenduse, mida eelmisel nädalal valitsus arutas ja justkui põhimõtteliselt üksmeele ka leidis. Ettepaneku järgi saaksid energia hinnatõusu leevendust pered, kellele on mediaanpalgast ehk 1052 eurost madalama sissetulek. Minu meelest on tegu hea mõttega, sest see aitab inimesi, kelle hakkamasaamist elektri- ja kütearvete tõus kõige enam mõjutavad. Ei ole ju mõtet anda natuke kõigile – natuke neile, kes ei vaja toetust ja natuke neile, kes vajavad toetust. Selle asemel, et anda rohkem neile, kes praegu vajavad riigi abi tõeliselt vajavad.

Kui küsida, kas mul on vaja veel mõne eurolist toetust elektriarve maksmiseks, siis siiralt ütlen, et ei ole vaja. Ma tahan, et me aitaks neid peresid, kellel ongi raske ja keda tuleb rohkem toetada. Kõigile ühtemoodi käibemaksu langetamine ei ole kahjuks see lahendus, sest see maksab palju, aga abivajavad saavad tagasi pisku – suurusjärgus 10%.

Küll aga pean õigeks juba otsustatud toetusmeetmepaketti vähekindlustatud peredele – 70 000 perele, kellele elektri- gaasi- ja toasooja hinnatõus kompenseeritakse 80% ulatuses. Samamoodi peaks edasi minema ning pakkuma energiahinna leevendust peredele, kelle sissetulek jääb alla eelmise aasta mediaanpalga, alla 1052 euro. Teema ära, nii nagu oleme üksmeelselt otsustanud ära jätta eelmise valitsuse seadustatud elektriaktsiisi tõusu, alandanud elektri võrgutasu 50% ja teinud toetusmeetmepaketi vähekindlustatud peredele.

Toetame neid inimesi ja tuntavalt, kes ei saa või kellele on raske energia hinnatõusuga hakkama saada. Pakume neile leevendust, et nad ei peaks muretsema, kuidas sel talvel pärast elektri- ja küttearve tasumist ots otsaga kokku tulla. Sihitud energiahinna toetus, mis arvestab pere sissetulekut, on see, mis aitab ning ma väga soovin, et lähipäevadel vajalik otsus saaks tehtud, et raha jõuaks kiiremini inimesteni.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt