Vilja Toomast: eriarstiabi kriisi tõttu kannatavad kõige enam ravi vajavad patsiendid

Kategoriseerimata
|
16.10.2018

Reformierakonna fraktsioon esitas Tervise- ja tööministrile Riigikogus arupärimise seoses Haigekassa tekitatud kriisiga eriarstiabi korralduses.

„Kaks nädalat on möödas ajast, mil pidid kehtima hakkama Haigekassa ja erakliinikute vahelised lepingud, millega osutatakse  patsientidele eriarstiabi teenust miljonite eurode ulatuses järgmise kolme aasta jooksul.

Reaalsus on aga see, et paljud lepingud on jätkuvalt vaidlustatud ja mitmed lepingud, ka hankel justkui võitnud erakliinikutega on sõlmimata. Haigekassa juhid hiilivad vastuste andmisest ja vastutuse võtmisest aga eemale,“ on Vilja Toomast murelik.

„Kõige rohkem kannatavad selle totaalse segaduse tõttu patsiendid, kelle ravi on edasi lükkunud, sest pole teada, kas olemasolev arstiaja broneering kehtib, kas ja millal on võimalik hankel esmakordselt osalenud ning võitnud tervishoiuteenuste pakkujate juures aeg broneerida ja kus edaspidi patsiendi arst tulevikus töötab. Samuti kannatavad arstid ja tervishoiuteenuse pakkujaid,“ lisas Toomast.

„Haigekassa  juhid on avalikkusele öelnud, et eriarstiabi hankega erasektorist teenuse ostmisega pakutakse inimestele lisavõimalusi arstiabi valikul ja parandatakse teenuse kvaliteeti ning kättesaadavust patsientidele.  Taheti justkui paremat – suurendada erakliinikute osakaalu, aga suurenes hoopis Haiglavõrgu arengukava haiglate osakaal teenuste pakkumisel. Sarnane seis nagu alkoholiaktsiisi määra muutusega, sooviti alkoholi tarbimist piirata, tegelikult alkoholi tarbimine hoopis kasvas,“ kommenteeris Toomast.

500 meditsiinitöötajat on oma läkituses ministrile samuti andnud lõppenud tervishoiuteenuste hankele karmi hinnangu, nimetades seda totaalseks fiaskoks,“ ütles Toomast.

Rahandusministeerium on avalikult tunnistanud, et Haigekassa poolt sõlmitavad eriarstiabiteenuste osutamise uued lepingud erakliinikutega on riigihankeseaduse vastased. Eriarstiabi riigihangete ettevalmistus sai alguse minister Jevgeni Ossinovski ajal, mille viis lõpule minister Riina Sikkut. Seega peaks vastutama kas endine või praegune minister ning tekkinud kaose võimalikult kiiresti lahendama,“ võttis Toomast arupärimise sisu kokku.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt