Reformierakonna, SDE ja IRL-i koalitsioonilepe näeb ette sõdurigarantii ja kaitsepalga kehtestamist, kõigile soovijatele tasuta riigikaitsekursuste korraldamist ning riigikaitseõpetuse gümnaasiumiastmes järk-järgult kohustuslikuks muutmist.
„Sõdurigarantii tähendab ajateenijatele 50%-list hüvitise tõusu ning ajateenistuse lõpetanutele esimese kolme kuu jooksul riigipoolset tervisekindlustust. Suurem osa ajateenijatest lõpetab oma väljaõppe mai lõpus ning siirdub kooliõpinguid jätkama septembris, mistõttu tekib täna kahekuuline periood, mil noored on sageli ilma ravikindlustuseta,“ rääkis Reformierakonna juhatuse liige Hanno Pevkur, Reformierakonna julgeolekustrateegia üks autoritest.
„Sõdurigarantii eesmärk on väärtustada senisest veelgi rohkem ajateenijate panust Eesti riigi kaitsesse.“
Valitsusliit on jätkamas ka kaitsepalga idee arendamisega, et kompenseerida kõigile reservõppustel osalejatele töötasu fikseeritud põhimõttel: 50% ametikohast ja 50% senisest palgast. „Õppekogunemised ei tohi tekitada reservväelastele finantsilisi raskusi, seepärast oleme kasvatamas nii riigipoolset tuge kui ka tervitamas ettevõtjate poolset vabatahtlikku panust,“ selgitas Pevkur.
„Lisaks loome valitsusleppega täiendavad võimalused inimeste vabatahtliku kaitsetahte toetamiseks. Riigikaitsekursused võiksid huvi pakkuda näiteks naisterahvastele, kes pole ennast veel soovinud Kaitseliiduga siduda, kuid kel huvi ja tahtmine omada rolli ja ülesannet rahvusliku julgeoleku tagamisel,“ lisas Pevkur.
„Uuel valitsuskoalitsioonil on plaanis seada riigikaitsekäsitluse õpetus gümnaasiumiastmes ka järk-järgult riikliku põhiõppekava osaks ning muuta riigikaitseõpetajaks olemine kaitseväelaste ja kaitseliitlaste karjääri osaks,“ lausus Pevkur. „Eesti riigi julgeolek saab alguse meist endist ─ meie tahtest oma riiki hoida ja kaitsta.“
Sõdurigarantii, kaitsepalga, riigikaitsekursuste ning kohustusliku riigikaitseõpetuse ideed pärinevad Reformierakonna julgeolekustrateegiast.