Urmas Kruuse: põllumajandusloomade aretustoetuse jagamisel seakasvatuse eelistamine ei ole õiglane

Kategoriseerimata
|
10.01.2019

Reformierakonna fraktsiooni saadik ja Riigikogu maaelukomisjoni aseesimees Urmas Kruuse tegi maaeluminister Tarmo Tammele ettepaneku muuta põllumajandusloomade aretustoetuse jagamine õiglasemaks ja viia ühikumäärad vastavusse tegelike kulude ja lubatud maksimaalse hüvitamise suurusega. 

„Minu kirjalikule küsimusele põllumajandusloomade aretustoetuse kohta vastas maaeluminister, et 2019. aastal on aretustoetuseks makstav summa sama, mis eelmisel aastal (3 825 000 eurot) ning et konkreetne aretusühingutele tõuraamatu pidamise ja jõudluskontrolli läbiviimise kulude hüvitamiseks ettenähtav toetuse summa määratakse ministri käskkirjaga. Sellest tulenevalt teen ettepaneku vaadata ministril veelkord üle Maaeluministri määrus „Põllumajandusloomade aretustoetuse saamiseks esitatavad nõuded ning toetuse taotlemise ja taotluse menetlemise kord“, täpsustas Kruuse.

„Täpsemalt on mure toetuse määradega. Hetkel on põllumajandusloomade jõudluskontrolli läbiviimise ja geneetilise väärtuse hindamise määrades väga suured erinevused. Sigade ühikumäärasid tõsteti mitmekordselt, teistel põllumajandusloomadel võivad need sellel aastal isegi langeda.  See on tekitanud loomakasvatussektoris ebaõigluse tunde ning jätnud võimaluse spekulatsioonideks,“ täpsustas Kruuse peamist murekohta.

„Minu ettepanek on kohelda põllumehi õiglasemalt ning viia ühikumäärad vastavusse tegelike kulude ja lubatud maksimaalse hüvitamise suurusega. Samuti palun konkreetselt välja tuua põllumajandusloomade kaupa ühikumäärad alates aastast 2016-2019 ning lisada sinna ka maksimaalselt lubatud hüvitamise ühikumäärad,“ lisas Kruuse.

„Tänane situatsioon, kus eelistatakse ühte tõuaretust teistele, ei lähe kahjuks kuidagi kokku Keskerakonna nn õiglase riigi kontseptsiooniga või kui läheb, siis ainult keskerakondlaste ja nende lähikondlaste jaoks,“ võttis Kruuse tekkinud olukorra kokku.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt