Urmas Kruuse: maksumaksja raha kasutamine peab olema läbipaistev

Kategoriseerimata
|
09.04.2018

Maaelukomisjoni aseesimees Urmas Kruuse esitas Riigikogus maaelumister Tarmo Tammele küsimuse, kus soovib saada ministri hinnangut Maaelu edendamise Sihtasutuse tegevusele. Kruuse sõnul on lubamatu, et MES hiilib maksumaksja raha kasutamise sisulisest ülevaatest kõrvale. Avaliku raha kasutus peab olema Eesti Vabariigis selge ja läbipaistev.

„Maaelu Edendamise Sihtasutus (MES) pole esitatud teabenõuetele seaduses ettenähtud korras vastanud. MES on riigi poolt asutatud ning tegutseb maksumaksja kapitaliga. Soovisime saada informatsiooni selle kohta, kellele ja mis mahus on sihtasutus andnud toetusi/garantiisid/laene ja kelle pädevuses on otsused olnud. Samuti soovisime, et MES avaldaks ettevõtete nimed ja summad, kes on saanud laenu /garantiid/toetust ning millises ulatuses, sealjuures ei huvita meid ettevõtete äriplaanid ega eesmärgid. Samuti ei soovinud me teabenõudes teada, mis tingimustel ja milleks anti toetusi/garantiisid/laene,“ selgitas Kruuse teabenõude sisu.

„MES keeldus teabenõudele vastamast põhjendusega, et tegemist on ärisaladusega, mida kaitseb avaliku teabe seadus. Samas seisab Andmekaitseinspektsiooni koduleheküljel, et avaliku teabe seaduse alla kuuluva lepingu kogu sisu ei saa olla täieliku juurdepääsupiiranguga juba sellepärast, et avaliku teabe seaduse teatud paragrahvid keelavad eelarvevahendite kasutamist, eelarvest makstud tasusid ja hüvitisi ning asutuse varalisi kohustusi salastada. Järelikult peaks eelarvest raha eraldamist puudutav lepingu osa olema igal juhul avalik,“ lisas Kruuse.

Maaeluministrile esitati järgmised küsimused:

1.            Kas sihtasutus teeb õigesti kui varjab Riigikogu liikmete eest infot, millistele ettevõtetele ja millises mahus on antud laenu/käendust/toetust?

2.            Kas avaliku raha kasutamine peab olema selge ja läbipaistev?

3.            Kas sihtasutuse selline käitumine võib tekitada korruptsiooniohtliku olukorra?


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt