Toomas Savi: Tuleb jätkata pingutustega eurotsooniga liitumiseks

Uudis
|
20.07.2007

Euroopa Komisjoni majandus- ja rahandusküsimuste volinik Joaquín Almunia vastusest üheksa Euroopa Parlamendi liikme, sealhulgas Toomas Savi, 27. juunil esitatud arupärimisele selgub, et Euroopa Liidu ühisrahale ülemineku kriteeriumid ülevaatamisele ei kuulu.

“Arupärimise eesmärk oli välja selgitada, kas Euroopa Liit on valmis tegema järeleandmisi euroga liitumise tingimuste osas,” ütles Toomas Savi, “volinik Joaquín Almunia vastus kinnitas, et Eestil on võimalik eurole üle minna vaid juhul, kui jätkatakse jõupingutustega meie majanduse viimiseks vastavusse Maastrichti kriteeriumitega.”

Volinik Almunia selgitas oma vastuses, et kuna Küpros ja Malta võtavad euro kasutusele 2008. aasta algusest,  olles täitnud nõutud kriteeriumid, on eurole üleminek jätkuvalt avatud protsess ning sõltub liikmesriikide majandusnäitajatest. Eesti üleminek eurole on kavandatud kõige varem 2011. aasta algusesse.

Samas juhtis volinik tähelepanu asjaolule, et ükski liikmesriik pole teinud ettepanekut eurole ülemineku kriteeriumite ülevaatamiseks algava valitsustevahelise konverentsi raames, mille ülesandeks on koostada Euroopa Liidu reformileping, võttes aluseks kavandatud Euroopa Põhiseaduse Lepingu ning sellele Euroopa Liidu Ministrite Nõukogu juunis toimunud tippkohtumisel tehtud kärped.

Toomas Savi rõhutas, et tuleb otsida võimalusi, kuidas euro käibele võtta nii pea kui võimalik, ohustamata samas Eesti majandust lühiajaliste meetmetega. “Kunstlikud lühiajalise mõjuga hinnastabiilsust mõjutavad meetmed võivad tõsiselt pidurdada majanduse arengut ning Eesti peaks võimaluse korral neist hoiduma,” hoiatas Toomas Savi.

27. juunil toimunud Euroopa Parlamendi erakorralisel täiskogu istungil esitati samasugune arupärimine ka Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barrosole, Euroopa Liidu Ministrite Nõukogu eelmisele eesistujale – Saksamaa liidukantsler Angela Merkelile – ning praegusele eesistujale – Portugali peaminister José Sócrates Carvalho Pinto de Sousale.

Peale Toomas Savi kirjutasid arupärimisele alla Euroopa Parlamendi liikmed Dariusz Rosati Poolast, Zsolt Becsey Ungarist, Margarita Starkeviciute Leedust, Guntars Krasts Lätist, Miloš Koterec Slovakkiast, Oldřich Vlasák Tšehhi vabariigist, Kristian Vigenin Bulgaariast ja Maria Petre Rumeeniast.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt