Toomas Kivimägi: valimisõiguse äravõtmine Vene Föderatsiooni kodanikelt on möödapääsmatu

Arvamus
|
Toomas Kivimägi
|
21.09.2022

Tänasel Riigikogu arutelul sõnas Reformierakonna fraktsiooni nimel kõnelenud Toomas Kivimägi, et muutunud julgeolekuolukorras, kus Venemaa peab Ukrainas agressioonisõda, just ja ennekõike seetõttu, on valimisõiguse äravõtmine Vene Föderatsiooni ja Valgevene kodanikelt kohalikel valimistel möödapääsmatu ja proportsionaalne.

Kivimägi rõhutas, et ei üldised rahvusvahelised konventsioonid ega ka lepingud  Eestile valimisõiguse piiramisel siduvaid ettekirjutusi ega takistusi ei tee. „Selle kinnituseks on ka asjaolu, et väga paljudes EL riikides kolmandate riikide kodanikel valimisõigust pole, näiteks Saksamaa, Prantsusmaa, Läti,“ ütles Kivimägi.

Kivimägi nentis, et pärast eelnõu esimese lugemise lõpetamist tuleb seda muuta nii, et see poleks vastuolus Põhiseadusega. Ta viitas õiguskantsleri esindaja Olari Koppeli sõnadele Põhiseaduskomisjonis:

“Kui seletuskirjaga kaasneks analüüs sellest, et mida täpselt silmas peetakse selle all, et kuidas praegune valimiskord reaalselt mõjutab EV julgeolekut ja põhiseaduslikku korda, siis oldaks ilmselt teises olukorras. Igasugused piirangud on võimalikud aga need peavad olema proportsionaalsed.”

Kivimägi lisas, et kui analüüsi tulemusel peaks selguma, et tuleb siiski algatada Põhiseaduse muutmine, on Reformierakond sellega igati päri.

„Teades Venemaa agressiivset luure- ja propagandamasinat on 70 000 Vene föderatsiooni kodaniku õigus osaleda valimistel risk, millest ei saa mööda vaadata.  Eriti viidates Venemaa Föderatsiooni konstitutsioonile, mis ütleb: kodumaa (Venemaa) kaitsmine on iga Vene Föderatsiooni kodaniku kohus,“ nentis Kivimägi.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt