Tõnis Kõiv: Paide Maxima müra ületab normid

Uudis
|
07.03.2008

Riigikogu liige Tõnis Kõiv päris veebruaris Tervisekaitse inspektsiooni peadirektor Tiiu Arolt, kas Paidesse ehitatud Maxima kaupluse ventilatsiooniseadmete tekitatud müra vastab normidele. Inspektsiooni vastusest selgub, et mõõdetud müratase on normist kõrgem.

Järva- ja Viljandimaalt Riigikogusse valitud Kõivu kinnitusel ajendasid teda järelpärimist tegema valimispiirkonnast saabunud kodanike kaebused. Tervisekaitseinspektsioonist saadud vastuses on selgelt öeldud: Paide Maxima kaupluse müra ületab normtasemeid. Müraallikateks on kaupluse soojusvahetajate ventilaatorid. Parlamendisaadiku sõnul ei nõustunud Tervisekaitseinspektsioon aga avalikustama, kui palju müra normist kõrgem on.

„Loodan, et Maxima kauplus viib oma seadmed müra reguleerivate õigusaktidega kooskõlla. Kui seda ei juhtu, tuleks inimestel pöörduda linnavalitsuse poole, kelle pädevuses on kaupluse tegevusloa andmine,” rääkis Riigikogu liige.

Eesti mürareostust uurinud Kõiv kinnitab, et Rahvusvahelise Terviseorganisatsiooni uuringud näitavad: normist kõrgem müra mõjutab negatiivselt inimeste vereringet ja vegetatiivset närvisüsteemi, põhjustab unehäireid ning võib kaasa tuua neuroose. Euroopa Parlamendi ja Nõukogu direktiivi kohaselt tuleb kõikides Euroopa Liidu territooriumil asuvates üle 250 000 elanikuga linnastutes koostada strateegiline mürakaart.

Eestis kehtivad normid, milles on täpselt paika pandud, kui suur olme- või tööstusmüra olla võib. „Soovitan kõikidel inimestel, kes tunnevad, et naabrite, liikluse või tööstuse tekitatud müra neid häirib, seista oma õiguste eest ning nõuda mürareostuse lõpetamist,” lausus Kõiv.

Sotsiaalministeeriumi määruse järgi on müra normaaltase öisel ajal 40 dB ja päevasel ajal 50 dB.

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt